Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

We wtorek, 24 marca 2020 roku po raz trzeci będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Tego dnia, dokładnie 76 lat temu, w 1944 r. życie stracili Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktora, ich szóstka małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.
Jak zapisano w treści ustawy – „w hołdzie Obywatelom Polskim- bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.
Dzień ten jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców.

W dniu 23 marca 2020 r. odbyła się konferencja prasowa online z udziałem zastępcy prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy. W czasie konferencji dr Mateusz Szpytma poinformował o wszystkich przedsięwzięciach zorganizowanych przez IPN z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów.


Poniżej link do konferencji prasowej.

https://www.youtube.com/watch?v=NqIHtJPdDVs

 

WKST, na podst. opracowania IPN
Wersja do druku
Wersja PDF