100-lecie Publicznych Służb Zatrudnienia

Sto lat temu powstały Publiczne Służby Zatrudnienia. Z tej okazji została zorganizowana uroczystość podsumowującą działalność urzędów i instytucji, które zajmują się sprawami związanymi z rynkiem pracy oraz pomocą osobom poszukującym zatrudnienia. Spotkanie rozpoczęła konferencja prasowa z udziałem m.in. Krystiana Kinastowskiego, prezydenta Kalisza oraz Stanisława Szweda, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

- Znajdujemy się w regionie, który szczyci się najlepszymi wynikami jeśli chodzi o stopę bezrobocia. Wynosi ono niespełna 3%. Dziś omówimy sytuację na rynku pracy. Obejrzymy prezentację pokazującą pracę urzędów i ich rolę w zwalczaniu bezrobocia - mówił podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. – Cieszę się, że jestem w Wielkopolsce, w Kaliszu, gdzie poziom bezrobocia jest najniższy w kraju.

- Dziękuję panu ministrowi za przyjęcie zaproszenia, a posłowi Janowi Mosińskiemu za wspieranie naszych działań w podtrzymywaniu dobrych kontaktów z władzą rządową – powiedział prezydent Krystian Kinastowski. - Dzisiejsza uroczystość jest dobrą okazją, by opowiedzieć o problemach Kalisza – miasta średniej wielkości. Mamy się czym pochwalić, ale cały czas podejmujemy nowe wyzwania, by budować jeszcze lepszą przyszłość. Będziemy robić wszystko, by pracodawcy mogli zatrudniać wykwalifikowanych pracowników. Dziękuję również dyrektorowi Arturowi Szymczakowi za zorganizowanie spotkania.

- Dziś nie walczymy z bezrobociem, ale zmagamy się z brakiem odpowiednio wyszkolonych pracowników. Stopa bezrobocia uległa zmniejszeniu, ale przed urzędem pracy stoi kolejne zadanie – należy zadbać o kwalifikacje pracowników, także obcokrajowców – dodał Krzysztof Nosal, Starosta Kaliski.

W konferencji udział wzięli także: Mateusz Podsadny, wiceprezydent Kalisza; Wiesław Szczepański, przewodniczący  Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Artur Szymczak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kaliszu.

Tuż po konferencji odbyło się podsumowanie działalności publicznych służb zatrudnienia. Gości powitał gospodarz wieczoru – dyrektor PUP-u Artur Szymczak, który przygotował prezentację przedstawiającą historię kaliskiego urzędu pracy.

Zaproszeni goście - parlamentarzyści, reprezentanci kaliskiego samorządu, przedstawiciele władz wojewódzkich, gminnych, powiatowych, placówek edukacyjnych, ośrodków pomocy społecznej oraz pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Kaliszu - otrzymali podziękowania i dyplomy. Nie zabrakło także okolicznościowych przemówień.

- W ostatnich miesiącach świętujemy w naszym kraju wiele pięknych, okrągłych jubileuszów. Wraz z odrodzeniem się państwa polskiego, tworzyła się także administracja. Dokładnie sto lat temu powołano więc także publiczne służby zatrudnienia. Gratuluję Państwu tak okazałej historii i dziękuję za to, co robicie i dla Polski, i dla Kalisza oraz jego mieszkańców. A misja, którą wykonujecie nie należy do prostych. Codziennie macie kontakt z ludzkimi dramatami, bo przecież bezrobocie do takich należy. Na szczęście dzięki publicznym służbom zatrudnienia także z takich trudnych sytuacji udaje się znaleźć wyjście. Wymaga to z jednej strony ogromu pracy i wysiłku, a z drugiej cierpliwości i zrozumienia. I Państwo to macie – podsumował prezydent Krystian Kinastowski. - W ostatnich latach Państwa misję wspomaga korzystna koniunktura. Bezrobocie w Polsce spada, w Kaliszu i jego okolicach jest bardzo niskie. I duża w tym Państwa zasługa. Jeszcze raz dziękuję za Państwa pracy i życzę kolejnych sukcesów w działaniach zawodowych.

Tekst i zdjęcia: Anna Błaszczyk