350 instrumentalistów zagra w sercu Kalisza

Blisko 350 młodych ludzi z Polski i z zagranicy przyjedzie do Kalisza, by wziąć udział w XI Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych +. Muzycy przez tydzień będą wspólnie koncertować i doskonalić swoje umiejętności. Rozpoczynamy w sobotę, 17 sierpnia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

- To kolejna ważna muzyczna impreza w Kaliszu. Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału. Organizatorom dziękuję za zaangażowanie. Zapewniam o wsparciu – mówi Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. - Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych + wpisuje się w nasze działania związane z ożywieniem miasta.

XI Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych + to tygodniowy kurs mistrzowski dla wszystkich klas instrumentów dętych blaszanych (trąbki, waltorni, puzonu, eufonium, tuby), a także perkusji, saksofonu, rogów myśliwskich i orkiestr dętych.

- Akademia to nie tylko nauka, ale też i koncerty, na które serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Kalisza i okolic. Na estradzie zaprezentują się zarówno uczniowie, jak i ich mistrzowie – z Polski, ale też m.in. z Rumuni, Brazylii, Argentyny, USA, Hiszpanii, Litwy – dodaje prof. dr hab. Roman Gryń, pomysłodawca Akademii. - Impreza z roku na rok coraz bardziej się rozwija. W pierwszych edycjach festiwalu brało udział około 70 osób. Dziś mamy 350 wykonawców.

Organizatorem wydarzenia jest Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu.

Pierwszy koncert orkiestry dętej odbędzie się w sobotę, 17 sierpnia, o godz. 16.00 na Głównym Rynku Kalisza. - W niedzielę, o godz. 19.30 zaplanowano inaugurację akademii, wysłuchamy wówczas koncertu poświęconego Józefowi Walczyńskiemu – propagatorowi kultury, wychowawcy młodzieży, działaczowi sportowemu. Od poniedziałku do środy zapraszamy na koncerty – o godz. 14.15 do kaliskiej bazyliki, a o godz. 19.30 do szkoły muzycznej. W środę na Głównym Rynku zagra Big Band Powiatu Ostrowskiego, wraz z jazzmanem Charlim Greenem (USA). W czwartek o godz. 14.00, przed Starostwem Powiatowym wystąpią orkiestry dęte, po koncercie, w bazylice, zagra Marco Pierobon, znakomity trębacz z Włoch. Wieczorem czeka nas jam session w restauracji Komoda Club Residence przy ul. Niecałej. Na wielki finał zapraszamy przed kaliski ratusz, w piątek, o godz. 16.00, wystąpi 350 instrumentalistów – wyjaśnia Liwio Szumała, wicedyrektor PSM I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu.

- Zapraszam do udziału. Wysłuchamy muzyki w wykonaniu najlepszych światowych artystów – powiedziała Maria Pawelec, dyrektor PSM I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu. - Festiwalowi będzie towarzyszyło mnóstwo spontanicznych wydarzeń muzycznych. Przeróżne dźwięki usłyszymy w parku, przed ratuszem, przy pomniku Adama Asnyka, czy przy Baszcie Dorotce.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Krystian Kinastowski, prezydent miasta Kalisza; Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego; Krzysztof Nosal, Starosta Kaliski; Arkadiusz Ptak, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.

Harmonogram koncertów znajduje się w załączniku.

Oprac. i zdjęcia: Anna Błaszczyk