80. rocznica pierwszych deportacji kaliskich Żydów. Program uroczystości patriotycznych

Krystian Kinastowski, prezydent miasta Kalisza oraz Halina Hila Marcinkowska, prezes Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP zapraszają do udziału w uroczystości patriotycznej upamiętniającej 80. rocznicę pierwszych deportacji kaliskich Żydów, która odbędzie się w poniedziałek, 2 grudnia, o godzinie 13.00, na skwerze Rozmarek.

Program uroczystości:

12.40 - złożenie wiązanki kwiatów przez władze Miasta przed tablicą pamiątkową poświęconą deportacji m.in. kaliskich Żydów do obozów śmierci - ul. 3 Maja,

13.00 - rozpoczęcie uroczystości na skwerze Rozmarek,

13.00 - powitanie gości,

13.05 - historia deportacji kaliskich Żydów,

13.15 - zapalenie zniczy pamięci przed tablicą upamiętniającą pomordowanych żydowskich mieszkańców Kalisza oraz stojącą niegdyś w tym miejscu Wielką Synagogę,

13.30 - modlitwa Rabina Davida Basoka,

13.35 - okolicznościowe przemówienia,

13.45 - zakończenie uroczystości.

W uroczystość wezmą udział także: przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, Rabin Gminy Wrocławskiej oraz Przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu.

Oprac. Anna Błaszczyk, fot. Magdalena Bartnik