Adam Klocek - człowiek wielu talentów

Dziś rozpoczynają się obchody 45-lecia Filharmonii Kaliskiej. Od 2006 roku funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego instytucji pełni Adam Klocek, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”.

Doktor habilitowany sztuki muzycznej, dyrygent, kompozytor, pedagog, wiolonczelista. Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej, dyrektor artystyczny orkiestry Młoda Polska Filharmonia oraz Filharmonii Częstochowskiej, członek honorowy Związku Kompozytorów Rosyjskich. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Medalem „Gloria Artis”, "Zasłużony dla Miasta Kalisza", wspólnie z Filharmonią Kaliską laureat Nagrody Miasta Kalisza.

Laureat licznych konkursów wiolonczelowych oraz nagród i stypendiów w kraju i na świecie. Zdobywca nagrody "Fryderyk 2002" za premierowe nagranie ‘Concerto Grosso’ z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą A. Wita. Wystąpił na galowym koncercie inaugurującym ‘Rok Krzysztofa Pendereckiego’ w Filharmonii Narodowej. Wraz z Sinfonia Varsovia dokonał prawykonania napisanego dla niego Koncertu wiolonczelowego Krzesimira Dębskiego. Duet Adama Klocka z Leszkiem Możdżerem BBC określiło jako „sensational”.

Zdolności dyrygenckie Adama Klocka dostrzegł i wspierał Jerzy Maksymiuk. Po raz pierwszy zadyrygował orkiestrą w wieku 10 lat. Zaraz potem wystąpił obok mistrza Maksymiuka prowadząc orkiestry filharmoniczne i studenckie. W roku 2004 artysta wygrał konkurs na stanowisko dyrygenta-asystenta Maestro Jana Lathama-Koeniga, dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i festiwalu „Vratislavia Cantans”. Występ Adama Klocka na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Ermitage” w Petersburgu, podczas którego dyrygował Państwową Orkiestrą Ermitażu, został określony przez czołowy ogólnorosyjski dziennik „Niezawisimaja Gazeta” jako „dar niebios”.

W swojej karierze współpracował z większością orkiestr symfonicznych w Polsce, gościnnie dyrygował orkiestrą symfoniczną w Arizonie (USA). Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Wanda Wiłkomirska, Włodek Pawlik, Valery Afanassiev, Boris Pergamenschikow, Kałudi Kałudow, Dimitry Vasiliev to tylko niektóre z nazwisk wielkich artystów, z którymi występował Adam Klocek.

Jako dyrygent i solista współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. potrójna platynowa płyta „Preisner’s Voices”, „Four Colours of Łódź”, „Diaries of Hope”).

Adam Klocek jest dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzycznych, wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. Komponuje muzykę kameralną, symfoniczną, filmową. Na 100-lecie zburzenia Kalisza (2014) napisał złożoną z dwunastu kompozycji suitę "Feniks".

Poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej do wielkiego sukcesu, jakim jest Grammy Award w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za „Night in Calisia” z udziałem światowej sławy trębacza jazzowego Randy Breckera oraz Włodek Pawlik Trio.

Dziś, pod dyrekcją Adama Klocka, Filharmonia Kaliska to instytucja przyciągająca liczne grono melomanów, grupa uzdolnionych muzyków i kaliska marka sama w sobie.

Życzymy prof. Adamowi Klockowi oraz Filharmonii Kaliskiej kolejnych znakomitych projektów muzycznych i sukcesów, sławiących Kalisz w Polsce i na świecie.
W pierwszym jubileuszowym koncercie, dzisiejszego wieczoru wystąpi skrzypaczka Nancy Zhou, która po raz pierwszy zagra w Polsce.

Oprac. Katarzyna Ciupek na podst. www.filharmoniakaliska.pl, zdjęcie: Tomasz Wolff