Aplikacja „Śladami Fibigerów” już gotowa! Premiera 17 września!

Od kilku miesięcy Miejska Biblioteka Publiczna przygotowuje nową grę, dzięki której każdy będzie mógł poznać historię jednej z najsłynniejszych rodzin w Kaliszu oraz dzieje Fabryki Fortepianów i Pianin. We wtorkowe południe na plenerowej konferencji testowy fragment poznali kaliscy dziennikarze.

Bazą gry jest wspomnieniowa książka Elwiry Fibiger „Dusza zaklęta w fortepianie”, ale bohaterem scenariusza jest młody kaliszanin, „kolekcjoner dźwięków”, którego uwagę przykuwa zdjęcie tajemniczego klucza. Szukając drzwi czy szafki, do której klucz z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem pasuje, przemierza ulice Kalisza i… „Więcej zdradzić nie możemy” – mówi Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. „W piątek, 17 września, w samo południe rozpocznie się premierowa rozgrywka z udziałem młodzieży z kaliskich szkół oraz wszystkich chętnych. Startujemy z Łaziennej 6, przy Bibliotece, a kończymy w parku. Pomiędzy tymi punktami rozwija się pięciokilometrowy spacer ulicami miasta, podczas którego – odpowiadając na pytania z aplikacji – poznajemy historię jednej z najbardziej znaczących kaliskich rodzin”.
„Staraliśmy się wypełnić aplikację maksymalną ilością najważniejszych zdarzeń i najciekawszych szczegółów” – dodaje Monika Sobczak-Waliś, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. „Raz po raz gracz skanuje kod QR, by wysłuchać opowieści Elwiry bądź Judyty Fibiger”.
„Aplikacja ma dwa warianty. Można z nią odbyć realny i wirtualny spacer po Kaliszu bądź wybrać wersję bez GPS i zostać w domu” – podsumowuje Alicja Krawczyńska z wrocławskiej firmy Good Games. „To wspaniała zabawa i jednocześnie znakomite narzędzie edukacyjne, które przygotowaliśmy wraz z kaliską biblioteką. Bibliotekarze mogą organizować kolejne turnieje terenowe, ale także namówić nauczycieli na realizację podczas lekcji tak zwanej ścieżki regionalnej”.
Piątkowej premierze aplikacji, w 11 punktach w mieście towarzyszyć będą plakaty zaprojektowane przez kaliskiego grafika – Tomasza Wolffa. Inicjatywa została wsparta przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu "Partnerstwo dla książki" koordynowanego przez Instytut Książki, a także – w ramach Roku Fibigerów - przez Miasto Kalisz. W finale premierowej rozgrywki z jej uczestnikami spotka się autorka „Duszy zaklętej w fortepianie”, czyli Elwira Fibiger – córka ostatniego właściciela Fabryki Fortepianów i Pianin.

Na plenerowej konferencji prasowej, testowy fragment gry poznali kaliscy dziennikarze. 

 

Wersja do druku
Wersja PDF