Architektour2019 – koncepcja trzecia

Na początku maja w ramach warsztatów Architektour2019 w naszym mieście gościło 100 studentów architektury z kilku uczelni w Polsce. Podczas kilku dni pracy przygotowali koncepcje zagospodarowania sześciu terenów na terenie Kalisza. Oto trzecia z nich.

Opis terenu
Opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu przy skrzyżowaniu ul. Śródmiejskiej i al. Wolności. Ograniczony jest kanałem Rypinkowskim i rzeką Prosną. Mieści się w centrum miasta i obejmuje plac po dawnym ogródku gastronomicznym i niewielki bulwar.

Oczekiwania
Miasto Kalisz, będące właścicielem obszaru, nie miało szczególnie skonkretyzowanych oczekiwań wobec koncepcji. Podstawą było udostępnienie terenu mieszkańcom i spójne potraktowanie Złotego Rogu z bulwarem nad Prosną.

Propozycja
Studenci, pod opieką tutorki Pauliny Grabowskiej, przedstawili swoją propozycję w formie aplikacji. Zakładała ona wykorzystanie trzech wiodących elementów. Pierwszym z nich jest nowoczesne rzemiosło. Z uwagi na fakt, że wielu młodych ludzi wyjeżdża z Kalisza na studia i już nie wraca z ośrodków akademickich, konieczne jest stworzenie miejsca, w którym młodzi ludzie mogliby rozwijać swoje pasje w duchu XXI wieku. Według zaproponowanej koncepcji, istnienie takiego ośrodkach mogłoby zatrzymać gwałtowny odpływ młodzieży. Drugi element to ekomarket. Rosnąca urbanizacja i wzrost znaczenia supermarketów sprawia, że społeczeństwo jest coraz mniej świadome procesu produkcji żywności. Miejski ekomarket z przylegającymi ogródkami pokazowymi pokazywałby ten proces, podnosząc świadomość ludzi w tym temacie. Ponadto z uwagi na fakt, że nadal znacząca część terenów powiatu kaliskiego i pozostałych powiatów przylegających do Miasta Kalisza, ma charakter agrarny, rolnicy okoliczni producenci mogliby handlować tutaj wytwarzaną przez siebie zdrową żywnością. Trzeci element koncepcji łączy się z miejską bioróżnorodnością. Studenci zwrócili uwagę, że niektóre bogate w faunę i florę tereny zostają odcinane od naturalnie korespondujących z nimi ekosystemów. W przypadku Kalisza są to Park Miejski oraz Prosna i jej odnogi. Rozwiązaniem tego problemu byłoby stworzenie korytarzy leśnych, biegnących wzdłuż Prosny, które łączyłyby wszystkie miejskie ekosystemy.

Autorzy koncepcji: Karolina Adamczak, Agata Augustynowicz, Jan Kośmiński, Jakub Kozaneczko, Kornel Kurtys, Maria Majewska, Aleksandra Polakowska, Agata Proniak, Natalia Wojtaś.
Tutorka: Paulina Grabowska