Budżet Kalisza jest stabilny

Wyjaśnienie Miasta do artykułu „Budżet Kalisza trzeszczy w szwach” autorstwa Roberta Kordesa ("Życie Kalisza" z dnia 19 września 2018 roku).

Zacznijmy od tego, co to znaczy trzeszczeć w szwach. To znaczy, że coś, w tym wypadku budżet miasta Kalisza, jest nadmiernie wypełnione/wypełniony. O budżecie Kalisza można powiedzieć wiele, że jest niedoszacowany, wiele razy przeprojektowany, ale na pewno nie trzeszczy. Jest stabilny i na dziś zamknięty nadwyżką budżetową.

Budżet Miasta Kalisza na dzień 30.06.2018 r. zamknął się nadwyżką w wysokości 50.909.682,30 zł, mimo że w uchwale budżetowej na 2018 rok zaplanowano deficyt w wysokości 62.710.577,39 zł.

Wg stanu na 30.06.2018 r. dochody ogółem wykonano w kwocie 308.713.763,37 zł, tj. 52,4 procent planu, natomiast wydatki ogółem wykonano w kwocie 257.804.081,07 zł, tj. 39,6 procent planu. Gdyby budżet trzeszczał w szwach nasze wydatki przekroczyłyby dochody i ktoś musiałby za to zapłacić.

Planowany wynik budżetu (deficyt) w analizowanym okresie zwiększono o kwotę 32.004.975,90 zł. Zwiększenie związane jest z wprowadzeniem do budżetu na 2018 r. wolnych środków, o których mowa w art. 217 ust. 2 pkt 6 Ustawy o finansach publicznych (17.904.975,90 zł) oraz zwiększeniem przychodów z tytułu sprzedaży innych papierów wartościowych.

Autor artykułu zwraca uwagę na niskie wykonanie wydatków majątkowych, czyli związanych z realizacją inwestycji, nazywając je zaniechaniami. Nie dodał jednak, że takie problemy mają wszystkie polskie samorządy i że to brak rąk do pracy, zwłaszcza w branży budowlanej, hamuje inwestycje.

- Wykonanie budżetu za I półrocze 2018 r., wydatków majątkowych (7,4 proc.), nie odbiega od lat poprzednich. Wykonanie budżetu to fizyczne wydatkowanie środków z budżetu Miasta. Poziom wykonania budżetu (tak samo jak w latach ubiegłych), jest zależny m.in. od wyników ogłoszonych postępowań przetargowych czy terminów realizacji zadań. Trudno mówić o wysokim wykonaniu budżetu za I półrocze, w sytuacji gdy w zadaniach rocznych niezbędne jest najpierw wykonanie dokumentacji projektowej, a dopiero później rzeczywista realizacja zadania (dokumentacja projektowa stanowi niewielki procent w stosunku do realizacji zadania) – podkreśla zastępca naczelnika Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji.

Wykonanie dokumentacji projektowej to, w zależności od zakresu zadania, okres od 3 do 6 miesięcy. Dopiero po tym etapie, a następnie po uzyskaniu wszelkich niezbędnych zgód, decyzji, pozwoleń, itp. jest możliwe ogłoszenie postępowania na realizację zadania. W dużej mierze terminy realizacji takich zadań to IV kwartał. Dodatkowo, często płatność za wykonane zadanie jest realizowana w całości po odbiorze robót i jest to końcówka roku kalendarzowego.

W obecnej sytuacji rynkowej istotne jest także wskazywanie realnych terminów wykonania zadania tak, aby wykonawca mógł je zrealizować bez narażania się na kary za nieterminowe wykonanie. Ponadto, warunki na rynku (oferty znacznie przewyższające kwoty przeznaczone na realizację, czy kompletny brak zainteresowania ? brak ofert) wymuszają ogłaszanie postępowań kilkukrotnie.

- Dla przykładu Wydział Rozbudowy Miasta i Inwestycji zawarł do dnia dzisiejszego umowy na 70 procent kwoty ujętej w budżecie, a wykonanie Wydziału za pierwsze półroczne to 10,2 procent. Jak widać fizyczne wykonanie nie odzwierciedla faktycznej sytuacji Miasta - dodaje zastępczyni naczelnika WRI.

Konkludując, w kaliskim budżecie nie ma trzeszczenia w szwach, które wymuszałoby od zarządzających Miastem szukania dodatkowych dochodów. Jest natomiast widoczny ogólnokrajowy problem braku fachowej siły wykonawczej.

Elżbieta Zmarzła Rzecznik Prasowy