Chargé d'affaires Ambasady Izraela w Polsce z wizytą w Kaliszu

Chargé d'affaires Ambasady Izraela w Polsce Tal Ben Ari Yaalon gościła dziś w naszym mieście. Wspólnie z prezydentem Krystianem Kinastowskim wzięła udział w uroczystym otwarciu wystawy "Rzecz o Izraelu", prezentowanej na Głównym Rynku.

Ekspozycję złożoną z 20 plansz zaprezentowano po raz pierwszy dzięki współpracy Ambasady Izraela w Polsce oraz Miasta Kalisza. Wystawę przygotował Departament Kultury Ambasady Izraela w Polsce.

Chargé d'affaires - szefową misji dyplomatycznej Izraela w Polsce - powitał prezydent Krystian Kinastowski:
- Pani obecność w mieście to przykład dobrej współpracy między naszymi narodami. Wystawa „Rzecz o Izraelu”, którą wspólnie otworzymy, ukazuje wiele punktów łączących oba kraje. Kontynuujemy i tworzymy dialog. Na ręce Pani Ambasador składam podziękowania za wszystkie rozmowy z przedstawicielami gminy żydowskiej, dotyczące starego cmentarza przy Nowym Świecie. Jego godne upamiętnienie było przez lata nierozwiązaną, delikatną i budzącą emocje sprawą. Cieszę się, że w atmosferze wzajemnego szacunku i zrozumienia udało nam się wypracować w tej sprawie porozumienie wynikające z troski o nasze wspólne dziedzictwo. To dla nas niezwykle ważne - podkreślał Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Włodarz miasta przedstawił przykłady współpracy Kalisza ze społecznością żydowską nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Zaznaczył wielokulturową historię Kalisza, która jest widoczna po dziś dzień.

- Podczas misji dyplomatycznej w Polsce miałam ogromne szczęście spotkać wielu wspaniałych ludzi, miałam zaszczyt poznać Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i ich rodziny, a także ludzi, którzy robią bardzo wiele, aby zachować pamięć o żydowskim życiu i dziedzictwie w Polsce. poznałam też licznych aktywistów walczących o prawa człowieka, którzy ciężko pracują, aby Polska była jeszcze lepsza dla wszystkich - powiedziała Tal Ben Ari Yaalon, chargé d'affaires Ambasady Izraela w Polsce.

Odnosząc się do haniebnego zgromadzenia, które przed trzema tygodniami miało miejsce w Kaliszu, podkreśliła:
- Z zadowoleniem przyjęłam powszechne potępienie tego wydarzenia, ale czyny mówią więcej niż tysiąc słów, dlatego musimy działać. Pierwszym krokiem jest dzisiejsze otwarcie wystawy. Myślę, że wymiar symboliczny tego wydarzenia jest jasny dla wszystkich. Wystawa "Rzecz o Izraelu", której jestem kuratorem, przedstawia Izrael poprzez historię ludzi i rzeczy. Chciałabym, aby zwiedzanie tej wystawy było dla widzów niczym kameralna wycieczka z lokalnym przewodnikiem, który nie tylko oprowadza po ulicach Tel Awiwu czy Jerozolimy, ale także zaprasza do swojego domu, opowiada o zwyczajach i w ten sposób pozwala prawdziwie poznać Izrael. Wierzę że Miasto Kalisz i pan prezydent zainicjują kolejne projekty, które zbliżą nasze narody, pozwolą zbudować nowe mosty i sprawią, że Żydzi na powrót poczują się w Kaliszu mile widziani. Dialog jest drogą naprzód, edukacja najlepszą bronią przeciwko ignorancji i nienawiści, współpraca zaś najlepszą odpowiedzią dla antysemitów, którzy powinni usłyszeć od każdego mieszkańca "nie w moim mieście".

W uroczystym otwarciu wystawy wspólnie z przedstawicielami Ambasady Izraela w Polsce oraz władzami Miasta Kalisza wzięli udział zaproszeni goście, m.in. Jego Ekscelencja Biskup Kaliski Damian Bryl, radni Rady Miasta Kalisza z wiceprzewodniczącym Mirosławem Gabrysiakiem na czele, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu, a także kościoła prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego oraz pozostałych kościołów działających na terenie Kalisza, a także przedstawiciele kaliskich instytucji kultury oraz Urzędu Miasta Kalisza.

Obecna była również młodzież - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Kaliszu, którzy w ramach projektu „Szkoła dialogu”, ogłoszonego przez fundację Forum Dialogu, odkrywają ślady społeczności żydowskiej w Kaliszu, ucząc się jednocześnie tolerancji wobec wszystkich mniejszości. Młodzież wręczyła pani Ambasador pamiątkę z wizyty - rysunek przedstawiający ratusz - i opowiedziała o projekcie.

Po uroczystości Tal Ben Ari Yaalon, chargé d'affaires Ambasady Izraela w Polsce, a także prezydent Krystian Kinastowski oraz wiceprezydent Grzegorz Kulawinek złożyli kwiaty na skwerze Rozmarek przy tablicy upamiętniającej Żydów z Kalisza i okolic, zamordowanych w czasach II wojny światowej.

Otwarcie wystawy poprzedziła wizyta dyplomaty w ratuszu.

Wystawa "Rzecz do Izraela" będzie dostępna do 7 grudnia.

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Magdalena Bartnik, Anna Błaszczyk - Kancelaria Prezydenta Miasta