Dobrzeckie rozmowy o mieście

Kolejne konsultacje na temat przyszłości miasta odbył z mieszkańcami prezydent Krystian Kinastowski. Tym razem spotkał się z kaliszanami z sołectwa Dobrzec.

Dyskusja związana była przede wszystkim z najbardziej istotnymi dla mieszkańców tej części miasta problemami. A takie są trzy. Przy Szkole Podstawowej nr 22, po niedawnym otwarciu sali gimnastycznej, brakuje jeszcze tylko boiska, które znakomicie uzupełniłoby zaplecze sportowe tej podstawówki. Prezydent stwierdził, że będzie czynić starania, aby obiekt powstał możliwie szybko.

Odniósł się także to kwestii nowego przebiegu drogi krajowej nr 25, która jest obecnie na etapie projektowania. Dwa z trzech branych pod uwagę wariantów prowadzą przez tereny sołectwa Dobrzec, czego mieszkańcy chcieliby uniknąć. Miasto także.

- Dla całego miasta byłoby najwygodniej, żeby nowa droga krajowa nr 25, a tym samym obwodnica Kalisza, prowadziła przez tereny poza jego granicami administracyjnymi. Wówczas całość będzie mogła zostać sfinansowana przez Generalną Dyrekcję Dróg i Autostrad. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nawet jeśli zostanie wybrany wariant przebiegu trasy poza miastem, to i tak od węzła przy Inwestorskiej wybudowana zostanie droga, tyle że zdecydowanie niższej rangi, która pozwoli na rozwój tych terenów – poinformował mieszkańców Dobrzeca prezydent Krystian Kinastowski.

Włodarz Kalisza dodał, że wariant, który zostanie wybrany do wniosku o decyzję środowiskową, zostanie wskazany w połowie roku. Miasto Kalisz będzie lobbować za tym najkorzystniejszym dla siebie, jednak inne gminy też będą bronić swojego interesu.

Trzecim istotnym tematem, który chcieli poruszyć mieszkańcy sołectwa Dobrzec, była przebudowa ulicy świętego Michała. Obecny na spotkaniu Krzysztof Gałka z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji stwierdził, że to bardzo duża inwestycja, dla której Miasto Kalisz będzie starało się o dofinansowanie zewnętrzne.

Wśród innych, mniejszych tematów poruszanych przez mieszkańców były m. in. kwestie odwodnienia ulic, ich odśnieżania, uzbrajania terenów inwestycyjnych oraz regulacji Krępicy.

Tekst i zdjęcia Juliusz Kowalczyk