Dwudrogowy nabór do szkół

Samorządy i szkoły w całym kraju – także w Kaliszu – przygotowują się do naboru do szkół. Wiele pytań i wątpliwości budzą szczególnie zasady przyjęcia uczniów do szkół ponadgimnazjalnych oraz ponadpodstawowych. Dlatego podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiono dokładnie całą procedurę naboru.

Wydział Edukacji kaliskiego magistratu szacuje, że do klas pierwszych znajdujących się w naszym mieście szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych przyjętych zostanie około 3800 uczniów, na co składają się i absolwenci szkół w Kaliszu, i w powiatach ościennych. Fakt, że w jednej procedurze naboru będzie brała udział młodzież ucząca się dwoma torami programowymi rodzi dużo pytań.

- Tegoroczny nabór to duże wyzwanie dla samorządu i szkół. Pojawia się sporo pytań od rodziców uczniów, którzy kończą gimnazja oraz ósme klasy szkół podstawowych, samej młodzieży i nauczycieli. To pierwsza nasza konferencja w tej sprawie, ale na pewno nie ostatnia, bo będziemy chcieli to bardzo dobrze przedstawić, aby rzetelna informacja dotarła do każdego zainteresowanego – podkreślił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, odpowiedzialny za edukację.

Oferta kaliskich publicznych szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych będzie miała charakter symetryczny. Oznacza to, że każda szkoła przygotuje taką samą liczbę i rodzaje oddziałów zarówno dla absolwentów podstawówek, jak i dla absolwentów gimnazjów. To uzasadnione z powodu porównywalnej liczby kandydatów w obu rocznikach. Ponadto uczniowie będą mogli dokonać wyboru maksymalnie sześciu, a nie jak do tej pory trzech szkół, w których chcieliby kontynuować naukę. Podobnie jak w poprzednich latach klasy będą liczyły po trzydzieścioro dwoje uczniów.

- Podtrzymuję, w kontekście Kalisza, zapewnienie Ministerstwa Edukacji Narodowej, że każdy absolwent gimnazjum lub szkoły podstawowej znajdzie w kaliskich szkołach miejsce do kontynuowania nauki. Od wielu lat sieć szkół w naszym nie zmienia się, nie ma tylko jednej szkoły z ulicy Żwirki i Wigury, która została przeniesiona i połączona z inną placówką. Nie likwidowaliśmy żadnych szkół po reformie wprowadzającej gimnazja, jak to robiły niektóre samorządy. Dzięki temu nie mamy teraz problemu z brakiem miejsca dla większej liczby uczniów – powiedział Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji.

Ważnym celem Miasta jest także przeprowadzenie przez szkoły takiego naboru, aby lekcje trwały maksymalnie do godziny 18:00. Chodzi tu o bezproblemowy powrót uczniów do domów oraz umożliwienie im udziału w zajęciach pozaszkolnych.

Łącznie w roku szkolnym 2019/2020 w liceach ogólnokształcących i szkołach zawodowych uruchomionych zostanie sześćdziesiąt pięć oddziałów. Nabór będzie prowadzony drogą elektroniczną na dwóch platformach – jednej dedykowanej absolwentom szkół podstawowych, drugiej przeznaczonej dla uczniów, którzy ukończyli gimnazja.

Tekst i zdjęcia Juliusz Kowalczyk