Dystans przede wszystkim – nowe obostrzenia epidemiczne

Prezes Rady Ministrów wprowadził nowe obostrzenia, które mają zmniejszyć skutki epidemii choroby wywołanej koronawirusem. Podstawową zasadą wszystkich jest utrzymanie dystansu między ludźmi.

- Mamy przed sobą wybór czy sytuacja będzie dramatycznie zła, czy trudne, ale możliwa do zarządzenia, co w perspektywie zmniejszy zasięg epidemii. Musimy zrobić wszystko, by uniknąć najgorszego scenariusza. Cały czas analizujemy sytuację i w oparciu o to wprowadzamy nowe obostrzenia – poinformował premier podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Wprowadzony zostaje obowiązek zachowania dwumetrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i osób sobie bliskich. Wyłączeni z tego obostrzenia są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia) i osoby niesamodzielne. Niepełnoletni będą mogli przebywać w przestrzeni publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej.

Ograniczony zostaje dostęp do parków, bulwarów, plaż, promenad, deptaków czy innych miejsc rekreacji. Z ruchu wyłączone zostają rowery miejskie.

Duże zmiany również w sklepach. Będzie w nich mogła przebywać liczba osób odpowiadająca trzykrotności liczby kas. Oznacza to, że jeśli w sklepie jest jedna kasa, mogą w nim w tym samym czasie przebywać trzy osoby. Zasada ta dotyczy także rynków i targów – tam także przy jednym straganie mogą stać maksymalnie trzy osoby. Sklepy spożywcze mają obowiązek posiadania jednorazowych rękawiczek dla klientów, które muszą być założone przed wejściem do sklepu. Dopiero jest uruchamiana ich produkcja krajowa, więc dobrze, żeby klient miał je z sobą. Wszystkie punkty będą mieć obowiązek dezynfekcji terminali do kart płatniczych, dystrybutorów paliwowych i innych elementów, które są dotykane, po każdym kliencie.

W przypadku urzędów pocztowych obostrzenia są jeszcze dalej idące. Przy jednym okienku mogą stać maksymalnie dwie osoby. Zamknięte zostają salony kosmetyczne, fryzjerskie, tatuażu czy pierciengu, a w weekendy – sklepy budowlane.

Co istotne, w sklepach spożywczych i drogeriach między godzinami 10:00 a 12:00 zakupy będą mogli robić tylko seniorzy powyżej 65. roku życia. Premier apeluje jednocześnie, żeby do sklepów chodzić możliwie jak najrzadziej.

Zamknięte zostają hotele i miejsca noclegowe. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ograniczenia dotyczące komunikacji miejskiej, mówiące o możliwości przewozu liczby osób odpowiadającej połowie miejsc siedzących, wprowadzony zostaje także dla przewoźników prywatnych. Nie dotyczy to samochodów prywatnych, ale władze apelują o ograniczenia przejazdów do niezbędnego minimum.

Zaostrzony zostaje reżim sanitarny w zakładach pracy. Muszą one zapewnić półtorametrową odległość między pracownikami oraz wyposażyć ich w środki higieny i ochrony osobistej. Należy wdrożyć te zalecenia od 2 kwietnia.

Z uwagi na fakt, że kordon sanitarny na granicach nie dał wystarczającego skutku, bo transmisja jest już wewnętrzna i horyzontalna, zaostrza się zasady kwarantanny. Osoby wracające z innych krajów mają obowiązek udać się na kwarantannę w izolacji od rodziny, albo pozostać na dwutygodniowej kwarantannie w domu – wówczas będzie ona obowiązywała wszystkich domowników.

Odwołane zostają wszystkie medyczne zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne ze względu na stan zdrowia.

Tekst Juliusz Kowalczyk
Wersja do druku
Wersja PDF