Bank dla akademii

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu stara się o nowy budynek na potrzeby swojej siedziby. Podczas konferencji prasowej Jerzy Kwieciński, Minister Infrastruktury i Rozwoju, potwierdził, że jest wola przekazania uczelni gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego przy al. Wolności.

Kaliska szkoła wyższa ma aspiracje uzyskania statusu akademii. Nie można tego jednak osiągnąć bez stałego rozwoju uczelni. Niedawno PWSZ uzyskała uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk o zdrowiu. A większe możliwości naukowe, to także większe potrzeby lokalowe. Dlatego szkoła szuka nowych obiektów. Jednym z nich jest gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego przy al. Wolności, który od wielu lat stoi pusty. Ze strony Skarbu Państwa jest jednak wola przekazania obiektu kaliskiej PWSZ.

- Jesteśmy po wstępnych konsultacjach z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo uczelnia będzie mogła przejąć budynek. Potrzebujemy trochę czasu na formalności jak potwierdzenie stanu prawnego czy dokonanie operatu szacunkowego nieruchomości, ale sobie z tym poradzimy, Gdy budynek przejdzie na rzecz szkoły i będzie służył miastu i jego mieszkańcom – wyjaśnił Jerzy Kwieciński, Minister Infrastruktury i Rozwoju.

Fakt przejęcia przez uczelnię wyższą zabytkowego obiektu nie jest żadnym novum. Przykładem tego może być chociażby Pałac Branickich w Białymstoku, gdzie swoją siedzibę od kilkudziesięciu lat ma Uniwersytet Medyczny. Dzięki temu budynek jest zagospodarowany i nie niszczeje, a szkoła mieści się w prestiżowym miejscu. Podobnie może być i w Kaliszu, na co liczą także władze miasta.

- To bardzo dobre informacje dla miasta. Też uważam, że ten budynek powinien być przekazany PWSZ, czyli naszej endogenicznej szkole wyższej. Zasługuje ona na miano akademii kaliskiej, ale na akademię zasługuje też nasze miasto. Nie możemy się dalej rozwijać, nie możemy być liderem regonu Wielopolski Południowej, nie mając silnej uczelni wyższej – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Krystian Kinastowski i zapewnił o pełnym wsparciu samorządu dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Według zapewnień ministra Jerzego Kwiecińskiego, kaliska uczelnia może przejąć budynek już w lipcu. Wówczas niezwłocznie przystąpi do prac remontowych i adaptacyjnych na swoje potrzeby.

- W ubiegłym roku Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego otrzymała obligacje Skarbu Państwa na inwestycje w wysokości 18,5 mln zł i jesteśmy przygotowani na to, żeby wyremontować ten zabytkowy budynek – zapewnił profesor Andrzej Wojtyła, rektor kaliskiej uczelni.

Po zakończeniu konferencji prasowej, minister Jerzy Kwieciński razem z przedstawicielami władz szkoły obejrzeli i ocenili gmach obiekt Banku Gospodarstwa Krajowego pod względem zagospodarowania go na potrzeby akademickie.

Tekst i zdjęcia: Juliusz Kowalczyk