Dzień Naukowców i Noc Zawodowców kończą Kaliski Tydzień Nauki

Niecodzienne pokazy, kreatywne warsztaty, ciekawe doświadczenia i eksperymenty to tylko niektóre z atrakcji Dnia Naukowców, z których korzystali dziś uczniowie szkół podstawowych.

Pod jednym dachem, w szkolnej hali sportowej „Olimpia” przy ul. Rzemieślniczej, spotykają się dziś różne dyscypliny nauki.

– Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w Dzień Naukowców. Ma on pokazać, że nauka, kształcenie może i powinno być wielką przygodą i zabawą, bo w tak przyjemny sposób najlepiej się przyswaja – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

– Edukacja w Kaliszu ewoluuje. Dziś stawiamy na kompetencje społeczne, a to przede wszystkim umiejętność krytycznego spojrzenia, to także doświadczenia, interakcja i do tego nasza edukacja zmierza. Tutaj mamy możliwość dotknąć, zobaczyć, wziąć udział – dodał wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Halę wypełniły stoiska, na których prezentowano m.in. działania Klubów Małych Odkrywców, ofertę kaliskich szkół. Można było skorzystać z konsultacji poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Uczestnicy rozwiązywali kreatywne zadania z wykorzystaniem umiejętności manualnych i wyobraźni przestrzennej, zasiedli za sterami samolotu i płatowca na symulatorze, sprawdzili, jak wygląda wirtualna rzeczywistość i tunel aerodynamiczny.

Nie zabrakło interesujących pokazów, w tym chemicznych, fryzjerskich, florystycznych, czy obróbki drewna. Stoiska naukowe przygotowały także kaliskie szkoły ponadpodstawowe.

Organizatorem Dnia Naukowców jest Miasto Kalisz, partnerami wydarzenia są: Wielkopolski Klaster Lotniczy, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza oraz Uniwersytet Kaliski.

Od godziny 17 zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych na Noc Zawodowców. Nie zabraknie spotkań z przedsiębiorcami. Wstęp wolny! Sprawdź program.

Transmisja na żywo z Dnia Naukowców i Nocy Zawodowców dostępna jest w internecie (zobacz).

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta