II Gala Rzemiosła

W Zespole Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru z udziałem prezydenta Krystiana Kinastowskiego zainaugurowano Kaliski Tydzień Nauki. Podczas II Gali Rzemiosła do społeczności szkoły przyjęto nowych uczniów, a wyróżnieni absolwenci dołączyli do grona czeladników. Obecni byli m.in. przedstawiciele placówek oświatowych oraz przedsiębiorcy i rzemieślnicy.

Oficjalnego otwarcia dokonał Krzysztof Nosal, starosta kaliski, który objął wydarzenie honorowym patronatem.

O roli kształcenia branżowego mówił podczas gali Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza:
- Poprzez Kaliski Tydzień Nauki chcemy pokazać, jak ważne dla Kalisza i całego regionu jest szkolnictwo techniczne, branżowe. Bardzo dobrze jest zakończyć proces nauki konkretnym zawodem. Cieszę się, że w Kaliszu mamy szerokie spektrum kształcenia branżowego. Ale przygotowanie do wykonywania zawodu to również korzystanie z doświadczeń innych. Dziękuję rzemieślnikom i przedsiębiorcom za przekazywanie sztuki kolejnym pokoleniom. Rynek drobnych usług niesamowicie się rozwija. Wiemy, jak trudno znaleźć specjalistę. Gratuluję młodzieży, która taką drogę wybiera i chce się realizować w tych zawodach. Młodym adeptom różnych branż życzę, by zawód był Waszą pasją – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Podczas uroczystości odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych.

Absolwenci wzięli udział w wyzwolinach czeladniczych.

W uroczystości wzięli udział m.in. Ewelina Dudek, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza; a także przedstawiciele Izby Rzemieślniczej w Kaliszu, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, Regionalnej Izby Gospodarczej, Związku Rzemieślników Cechowych, Książnicy Pedagogicznej, Powiatowego Urzędu Pracy, czy Ochotniczego Hufca Pracy oraz dyrektorzy szkół.

Wydarzenie, zorganizowane przez Cech Rzemiosł Budowlanych i Różnych w Kaliszu, poprzedziły warsztaty dla doradców zawodowych.

Zachęcamy do zapoznania się z programem Kaliskiego Tygodnia Nauki, który potrwa do 6 października (sprawdź).

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta