Konferencja „Technologie asystujące i wspomagające odpowiedzią na potrzeby osób z niepełnosprawnościami”

We współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oddział Wielkopolska, 19 kwietnia 2024 roku odbyła się konferencja pt „Technologie asystujące i wspomagające odpowiedzią na potrzeby osób z niepełnosprawnościami”.

Miasto Kalisz, zorganizowało konferencję, która poświęcona jest wsparciu potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Konferencję rozpoczął  Grzegorz Kulawinek Wiceprezydent Miasta Kalisza , witając uczestników oraz organizatorów wydarzenia. Wiceprezydent mówił o potrzebach zmian w sferze postrzegania i wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Miasto Kalisz aktywnie wspiera osoby z niepełnosprawnościami, czego dowodem jest jedyny w Wielkopolsce Ośrodek Wsparcia i Testów funkcjonującego przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu. OWiT świadczy porady osobom z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, kończyn górnych i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Celem ośrodka jest zwiększenie, podtrzymanie i poprawienie możliwości samodzielnego funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. W ramach działań OWiT specjaliści udzielają porad, konsultacji, umożliwiają także bezpłatne testowanie i wypożyczanie technologi asystującej. OWiT Kalisz posiada najnowszy specjalistyczny sprzęt z zakresu technologii wspomagających  np. Cyber Oko, odtwarzacze książki mówionej, linijka brajlowska, Mówik, drukarka  brajlowska, powiększalniki, lupy elektroniczne itp.     Szczegółową Działalność Ośrodka Wsparcia i Testów w Kaliszu przedstawiła Dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 – Sylwia Baranowska.

Spotkanie konferencyjne to doskonała okazja na wymianę doświadczeń i opinii dotyczących różnych sposobów włączenia osób niepełnosprawnych w życie społeczne.
Miasto Kalisz od lat podejmuje różnorodne działania, które mają na celu poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.