Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza świętuje

Liceum Sztuk Plastycznych ma 15 lat. Dziś, okazji do świętowania było jednak więcej: 120. urodziny patrona, 5-lecie nadania imienia Tadeusza Kulisiewicza, a także inauguracja nowej siedziby placówki. W uroczystości wzięły udział m. in. władze miasta z prezydentem Krystianem Kinastowskim na czele.

Zebranych powitał i historię placówki przybliżył Janusz Matuszewski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, którego częścią jest Liceum Sztuk Plastycznych.

Słowa do społeczności szkolnej skierował również Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza:
- Dziś uroczyście otworzymy obiekt zaadaptowany na potrzeby placówki, której krótka – bo dopiero 15-letnia – historia daje Kaliszowi wiele powodów do dumy. To miejsce, w którym utalentowani młodzi ludzie zgłębiają tajniki pracy artystycznej, rozwijając przy tym swoje pasje. Wrażliwość na piękno, poczucie estetyki i kreatywność to cechy absolwentów kaliskiego „Plastyka”, przed którymi artystyczny świat stoi otworem. Wspaniale, że Kalisz – miasto artystów takich jak Tadeusz Kulisiewicz, Alina Szapocznikow, Jan Tarasin, czy Władysław Kościelniak, może poszczycić się szkołą ponadpodstawową o profilu plastycznym - mówił prezydent.

W części artystycznej uczniowie zaprezentowali postać Tadeusza Kulisiewicza. Nie zabrakło symbolicznego tortu i podziękowań dla grona pedagogicznego szkoły oraz władz miasta.

Wstęgę w nowej siedzibie placówki przecięli: prezydent Krystian Kinastowski, dyrektor Janusz Matuszewski oraz przedstawiciel społeczności uczniowskiej, inaugurując tym samym działalność szkoły w gmachu.

Dziś odsłonięto również tablicę poświęconą Tadeuszowi Kulisiewiczowi, która zostanie umieszczona na elewacji szkoły.

Uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć efekty adaptacji budynku przy ulicy Nowy Świat 13 na potrzeby Liceum Sztuk Plastycznych. W murach placówki gościli dziś m. in. wiceprezydent Grzegorz Kulawinek; Tadeusz Skarżyński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza; Marian Durlej, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta Kalisza; Irena Sawicka, skarbnik miasta, a także przedstawiciele wydziałów Urzędu Miasta Kalisza: Edukacji oraz Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki.

Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu to czteroletnia publiczna szkoła artystyczna, powołana do życia z dniem 1 września 2004 roku, na mocy uchwały Rady Miejskiej Kalisza. Wówczas Liceum Plastyczne utworzono przy Zespole Szkół Budowlanych w miejsce Liceum Zawodowego, w którym kształcono sztukatorów.
Dziś Liceum Sztuk Plastycznych oferuje młodzieży plastyczne wykształcenie zawodowe i ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego. Kształcenie jest prowadzone w trzech specjalnościach: techniki rzeźbiarskie – specjalizacja ceramika artystyczna, techniki renowacji – specjalizacja elementy architektury oraz adaptacja przestrzeni - specjalizacja aranżacja wnętrz.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek