Magnesiaki przyciągają do biblioteki

Rozpoczyna się nowa ogólnomiejska akcja promująca czytelnictwo wśród najmłodszych kaliszan. "Bank Magnesiaków” to propozycja kolejnego wspólnego przedsięwzięcia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka i PKO Banku Polskiego - Oddział w Kaliszu (Sponsora Głównego).

Projekt skierowany jest do dzieci przedszkolnych i uczniów klas 0-3 szkół podstawowych. Wpisuje się w tegoroczne obchody Roku Marii Konopnickiej i jest adresowany do najmłodszych kaliszan w celu promocji czytelnictwa, twórczości Marii Konopnickiej i zachęcenia dzieci do kreatywnej zabawy plastycznej.

Akcja „Bank Magnesiaków” nawiązuje do utworów Marii Konopnickiej. Uczestnicy będą otrzymywać jagodowe naklejki za wizyty w bibliotece i wypożyczanie książek, a co drugą wizytę wręczone im zostaną magnesy symbolizujące bohaterów utworów Marii Konopnickiej: „Magdusia i pieski”, „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”, „Stefek Burczymucha” i „Na jagody”. Magnesy będą wykonane ze sklejki, aby dzieci mogły je samodzielnie ozdobić wedle własnej wyobraźni, wykorzystując dowolną technikę i materiały. Mali uczestnicy akcji stworzą własną, unikatową kolekcję czterech Magnesiaków: pieska Brysia, kotka Pimpusia Sadełko, myszkę Stefcię i krasnala Jagodowego Króla.
Następnie dzieci będą mogły pochwalić się swoją niepowtarzalną kolekcją, przesyłając jej zdjęcie na adres o1.kalisz@pkobp.pl. Dodatkowe nagrody dla najciekawszych Magnesiaków zostaną przyznane przez PKO Bank Polski. Upominki zostaną wręczone dzieciom podczas wizyty w Banku przy ul. Górnośląskiej 80 w Kaliszu.

Inauguracja akcji odbyła się 13 czerwca br., wpisując się w obchody Święta Miasta Kalisza. W uroczystości wzięły udział dwie grupy dzieci z Publicznego Przedszkola nr 18 im. Chatka Puchatka. To właśnie ta placówka edukacyjna już dwukrotnie zwyciężyła w rankingu na największą liczbę dzieci, które włączyły się w biblioteczne akcje promujące czytelnictwo. Specjalnie na tę okazję, pod opieką dyrektor Przedszkola Magdaleny Nowak, dzieci przygotowały występ artystyczny oraz prace plastyczne. Urząd Miasta Kalisza reprezentowały: Grażyna Dziedziak naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki oraz Ewelina Dudek naczelnik Wydziału Edukacji, natomiast Sponsora Głównego akcji – PKO Bank Polski - Agnieszka Wojczyszyn ˗ kierownik zespołu w głównej siedzibie banku przy ul. Górnośląskiej w Kaliszu. Zaproszeni goście, wraz dyrektorem MBP Robertem Kucińskim, przeczytali dzieciom fragmenty twórczości Marii Konopnickiej, które stały się inspiracją do stworzenia akcji „Bank Magnesiaków”.
Pomysłodawczynią projektu „Bank Magnesiaków” jest Anna Kubiak zastępca dyrektora MBP, a autorem grafik Arkadiusz Błaszczyk kierownik Biblioteki Głównej. Podczas inauguracji akcji „Bank Magnesiaków” Miejską Bibliotekę Publiczną reprezentowali także: Malwina Nowacka, Joanna Wypych, Hubert Mościpan i Witold Puławski.

Jest to już trzecia ogólnomiejska akcja promująca czytelnictwo wśród kaliszan, której organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu. „Zostań Supermolem Bibliotecznym” i „Literka do literki – grosik do grosika” zachęciły do przyjścia do biblioteki i wypożyczania książek ponad czterystu najmłodszych kaliszan. Realizacja akcji „Bank Magnesiaków” jest możliwa dzięki Sponsorowi Głównemu – PKO Bankowi Polskiemu, który po raz kolejny wspiera promuję czytelnictwa w naszym mieście.

Akcja „Bank Magnesiaków” trwa do 31 grudnia 2022 roku lub do wyczerpania zapasów.

„BANK MAGNESIAKÓW” - DAJ SIĘ PRZYCIĄGNĄĆ!

WKST za MBP im. Adama Asnyka w Kaliszu, Foto: Joanna Wypych