Miasto stale zwiększa budżet oświatowy

Obecny budżet oświaty (wg danych na 30.06. 2018 r., zawartych w sprawozdaniu z wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2018 roku) wynosi 198 192 924,18 zł, są to wydatki bieżące łącznie z projektami unijnymi.

Na początku maja Wydział Edukacji zwrócił się o zabezpieczenie z tzw. „wolnych środków” kwoty 10 mln zł na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń pracowników oświaty, dotacje dla szkół niepublicznych i niezbędne remonty bieżące. Kwota taka została zabezpieczona w budżecie Miasta.

Wydział wykorzystał już część tych środków, zwiększając plan dotacji o 2,5 mln zł, a także przeznaczając 500 tys. zł na remonty w okresie wakacyjnym. Została również przekazana do szkół kwota prawie 1 mln zł na podwyżki płac dla pracowników niepedagogicznych, średnio 200 zł na etat z wyrównaniem od maja br.

Ponadto, w sierpniu budżet oświatowy został zwiększony o kwotę 1 019 012,09 zł, z przeznaczeniem na zakup podręczników szkolnych (kwota ta pochodzi z dotacji celowej). We wrześniu budżet zostanie zwiększony ze środków rezerwy subwencji oświatowej na doposażenie szkół w pomoce dydaktyczne (95 167 zł) oraz na wyposażenie nowych klas i świetlic szkolnych (149 690 zł).

Trzeba jeszcze wspomnieć o zwiększeniu budżetu oświatowego, z budżetu Miasta, o kwotę 100.000 zł na zakup koncertowego fortepianu dla Państwowej Szkoły Muzycznej (pozostałe 100.000 zł przekazało na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Dla porównania całkowity budżet oświaty w 2017 roku (wydatki bieżące) został wykonany na poziomie 189 997 099,54 zł.

Tekst: Elżbieta Zmarzła