O doświadczeniach w walce z epidemią

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu dyrektorzy publicznych i niepublicznych szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych funkcjonujących na terenie miasta Kalisza spotkali się z lekarzami specjalistami oraz osobami, które do tej pory aktywnie walczyły z epidemią COVID-19.

- W obecnej sytuacji epidemiologicznej w szczególny sposób musimy zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, dla których rozpoczęły się zajęcia w trybie stacjonarnym. Placówki wdrożyły procedury sanitarne, jednak wciąż pojawia się wiele pytań. Dziś spotykamy się ze specjalistami, którzy walczą z epidemią na pierwszym froncie. Jestem przekonany, że warto skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia - mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Specjaliści z zakresu epidemiologii: dr n. med. Artur Tarasiewicz, pełnomocnik dyrektora szpitala ds. epidemicznych związanych z COVID -19 oraz Maria Ewa Paluch, kierownik Działu Higieny i Epidemiologii kaliskiego szpitala mówili o danych dotyczących zachorowalności na COVID-19, drogach transmisji koronawirusa, objawach oraz możliwych działaniach, które przyczyniają się do ograniczenia przenoszenia patogenu. Przypomnieli zebranym o zasadach prawidłowego mycia rąk, a także zasłaniania ust i nosa.

O doświadczeniach kadry szpitala, a także sposobach radzenia sobie z określonymi problemami, również organizacyjnymi, w dobie pandemii opowiedział Radosław Kołaciński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.

Przedstawiciele placówki mówili o często popełnianych błędach i podkreślali rolę edukacji zarówno wśród kadry kierowniczej, jak i rodziców. Na pytania i wątpliwości dyrektorów odpowiadali epidemiolodzy oraz Ewelina Dudek, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza.

Oprócz dyrektorów placówek oświatowych w spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Urzędu Miasta Kalisza: Aleksander Quoos, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych; Tomasz Rogoziński, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych oraz Mariusz Witczak, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek