Ośrodka Wsparcia i Testów

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych powierzył Miastu Kalisz realizację zadania polegającego na utworzeniu i prowadzeniu Ośrodka Wsparcia i Testów w ramach modułu II programu pn. „Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością”

Będzie to jedyny OWIT na terenie województwa wielkopolskiego. Stosowna umowa pomiędzy Miastem Kalisz a Dyrektorem Wielkopolskiego Oddziału PFRON została zawarta w dniu 9 lutego 2022 r. w Poznaniu. Całość przedsięwzięcia sfinansowana jest przez PFRON i wynosi 1 407 175,00 zł.

Realizację utworzenia i prowadzenia OWiT Prezydent Miasta Kalisza powierzył Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu. W OWiT będzie można testować najnowsze technologie asystujące dla osób z niepełnosprawnością. W zakresie działania OWiT-u będzie:

• wypożyczanie sprzętów, urządzeń i oprogramowania w celu ich testowania przez osoby niepełnosprawne poza siedzibą OWiT
  • prezentowanie korzyści wynikających ze stosowania technologii asystujących w takich obszarach jak: komunikowanie się, dostęp do informacji, nauka, praca, rozwijanie hobby, zwiększenie aktywności życiowej i samodzielności
  • świadczenie porad osobom z niepełnosprawnościami w optymalnym wyborze, właściwych do aktualnych potrzeb
  • prowadzenie wstępnego instruktażu oraz wskazywanie potencjału wykorzystania technologii asystujących w życiu codziennym i pomoc w wyszukaniu szkoleń w tym zakresie