Oświatowe centrum usług wspólnych?

Władze miasta rozpatrują możliwość powstania centrum usług wspólnych dla jednostek oświatowych w Kaliszu. Kluczowa będzie tutaj analiza kosztów i korzyści, płynących z powołania takiej instytucji.

Centra usług wspólnych funkcjonują już w wielu gminach w Polsce. Pozwalają na usprawnienie procesów administracyjnych i ułatwiają dokonywanie wspólnych zamówień, co przekłada się na niższe ceny zakupu towarów i usług.

Jeśli instytucja taka miałaby powstać w Kaliszu, konieczne będzie m.in. znalezienie dla niej siedziby oraz wskazanie zakresu wspólnych procesów administracyjnych i narzędzi, którymi będzie dysponować. Przy reorganizacji, wynikającej z powstania centrum, priorytetem będzie także zagwarantowanie pewnego zatrudnienia dla obecnej kadry administracyjnej sektora oświaty. Nikt z dotychczasowych pracowników nie straci pracy.

Dodał Juliusz Kowalczyk