Otwarcie pracowni dla uczniów Technikum Budowy Fortepianów

W dniu 25 września 2020 r. na terenie warsztatów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu przy ulicy Obywatelskiej 4 odbyła się uroczystość otwarcia pracowni technicznej do zajęć praktycznych dla uczniów Technikum Budowy Fortepianów.

Pracownia jest niezbędna do realizacji nowej podstawy programowej w zawodzie technik budowy i strojenia fortepianów i pianin, który funkcjonuje od roku szkolnego 2019. Podstawa programowa została poszerzona o kwalifikacje w specjalności stroiciela fortepianów i pianin. Zajęcia praktyczne zaplanowane są dla 9 uczniów podczas jednej zmiany. Obecnie do Technikum Budowy Fortepianów uczęszcza 66 uczniów. Oprócz zajęć w pracowni technicznej szkoła w ramach realizacji praktycznej nauki zawodu oraz praktyk zawodowych współpracuje z renomowanymi firmami z branży budowy i renowacji fortepianów i pianin, w tym z Schimmel Fabryka Fortepianów, SAP Renovation i „Kowalczyk piano”. W piątkowej uroczystości brali udział zaproszeni goście reprezentujący władze oświatowe, kuratorium oświaty, jak również firmy, z którymi współpracuje szkoła oraz Prezes Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów, Pan Andrzej Chabracki. Otwarcie pracowni uświetniła obecność Pani Elwiry Fibiger, córki Gustawa Arnolda Fibigera III, patrona TBF-u. Dodać należy, że otwarcie pracowni technicznej wpisuje się w kalendarz obchodów Roku Rodziny Fibigerów.

Tekst: J. Matuszewski, zdjęcia W. Sklorz