Profesor Katarzyna Sygit

Katarzyna Sygit, prorektor do spraw nauki Akademii Kaliskiej, odebrała w tym miesiącu nominację profesorską z rąk prezydenta RP. Znakomitego osiągnięcia naukowego pogratulował jej prezydent Krystian Kinastowski.

Profesor nauk medycznych i nauk o zdrowiu Katarzyna Sygit pracuje naukowo przede wszystkim w trzech obszarach badawczych. Pierwszy dotyczy stylu życia, zachowań zdrowotnych ich oceny i wpływu na zdrowie w populacji dzieci, młodzieży szkolnej i akademickiej ze środowiska miejskiego i wiejskiego. Drugi skupia się na problemach zdrowotnych ludności, uwarunkowaniach i zagrożeniach środowiskowych zdrowia, problemach profilaktyki medycznej, promocji zdrowia i opieki zdrowotnej. Ostatni główny obszar zainteresowań naukowych profesor Sygit dotyczy badań sytuacji socjobytowej, stanu zdrowia i aktywności fizycznej populacji w wieku podeszłym i starszym.

- Z profesor Sygit rozmawialiśmy o rozwoju kaliskiego szkolnictwa wyższego oraz promocji zdrowego trybu życia – nie tylko pod kątem czysto teoretycznym, ale też faktycznym. Pani profesor, przed laty pływaczka, sama jest znakomitym wzorem dbałości o zdrowie. Taka autentyczność trafia do studentów! - powiedział po spotkaniu Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza.

Profesor Sygit uczestniczyła dotąd w 54 konferencjach naukowych krajowych i międzynarodowych, a 6 współorganizowała. Jest autorką lub współautorką 127 opublikowanych prac naukowych oraz 41 rozdziałów w podręcznikach, a także recenzentką 35 prac doktorskich. Od Od 22 lat prowadzi zajęcia na takich kierunkach studiów jak zdrowie publiczne, pielęgniarstwo, położnictwo, kosmetologia z przedmiotów.

Tekst: Juliusz Kowalczyk, zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza