Przedszkolaki patriotycznie

Zakończył się Przegląd Piosenki i Poezji Patriotycznej Kalisz 2020. Uroczystą galę otworzył prezydent Krystian Kinastowski.

- Patriotyzm to wartość, którą przekazywali nam nasi dziadkowie, przekazują rodzice i my chcemy przekazywać ją naszym dzieciom. Ważną rolę pełnią tu również przedszkola i szkoły – mówił prezydent Krystian Kinastowski. - Dziękuję organizatorom dzisiejszej gali - Stowarzyszeniu Aglomeracja Kalisko-Ostrowska oraz dyrekcji Publicznego Przedszkola nr 9 w Kaliszu za przygotowanie przeglądu, a Wam, najmłodsi, dziękuję, że dzielicie się swoim talentem, sięgając do patriotycznych tytułów.

Młodym wykonawcom pogratulował także: wiceprezydent Mateusz Podsadny; Irena Sawicka, skarbnik Miasta; Zbiegniew Włodarek, radny Rady Miasta Kalisza; Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza; Agnieszka Przybyłowska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 9 w Kaliszu; Ewa Milewska, dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

Jury zgodnie podkreśliło, że tegorocznym eliminacjom towarzyszyły niezwykłe doznania estetyczne i emocjonalne, wypływające z piękna treści utworów muzycznych i poetyckich. Zaznaczyli, że prezentacja umiejętności wokalnych i recytatorskich dzieci, była na bardzo wysokim poziomie.

Spośród uczestników jury wyłoniło dwie osobowości przeglądu. Osobowością artystyczną w kategorii Poezja Patriotyczna został Mateusz Husak z Niepublicznego Przedszkola „Pluszowy Miś” w Kaliszu. natomiasta w kategorii Piosenka Patriotyczna -
Zuzanna Wdowczyk z Niepublicznego Przedszkola „Niezapominajka” w Kaliszu.

Nagrodę honorową - statuetkę trębacza - otrzymała Beata Paszak, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu.

Przegląd odbył się 14 stycznia, w auli im. prof. J. Rubińskiego w Kaliszu. W gali finałowej brało udział 21 uczestników – dzieci ze szkół i przedszkoli publicznych i niepublicznych Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

Organizatorzy: Publiczne Przedszkole nr 9 w Kaliszu i Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska dziękują:
- partnerom: Wydziałowi Pedagogiczno-Artystycznemu w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ośrodkowi Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu,
- Wojciechowi Musiałowi, muzykowi trębaczowi Filharmonii Kaliskiej,
- młodzieży z kaliskich szkół średnich oraz nauczycielom i dyrektorom, a w szczególności: klasom mundurowym z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu za przeprowadzenie widowiskowej musztry pod kierunkiem podporucznika rezerwy Piotra Kempińskiego,
- Cezarowi Rudowiczowi oraz Pani Annie Borkowskiej i uczniom z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu za sprawowanie opieki nad uczestnikami gali,
- uczniom z Technikum Budowy Fortepianów, którzy zadbali o muzyczną oprawę przeglądu, grając i odśpiewując pieśni „Marsz Pierwszej Brygady” oraz wieńczącą galę „Rotę”, zaśpiewaną z widownią.
- Edycie Ignasiak za współpracę i przygotowanie młodzieży grającej i śpiewającej,
- wszystkim członkom jury, w którego skład wchodzili: Katarzyna Strojna Bigora, Alicja Januszkiewicz, dr Beata Szymańska, dr Krzysztof Niegowski, Lech Wierzbowski, Jerzy Szukalski.
Ponadto organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, którzy wsparli przedsięwzięcie.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Kalisza, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Wielkopolski Kurator Oświaty, Biskup Kaliski, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu.

Oprac.: Anna Błaszczyk, zdjęcia: Magdalena Bartnik