Radni postanowili inaczej

Miasto wydało prawie 1,5 mln zł na remont budynku przy Nowym Świecie 13, aby mogli w nim kształcić się uczniowie Liceum Plastycznego. W trakcie prac remontowych okazało się, że są kłopoty z realizacją zadania, zgodnie z dokumentacją projektową. Trzeba było przygotować zamienną dokumentację, rozwiązać umowę z dotychczasowym wykonawcą, zabezpieczyć dodatkowe środki finansowe i ogłosić nowe postępowanie przetargowe.

Z powodu tych niespodziewanych trudności, i tym samym przedłużenia remontu, władze Miasta, kaliskiego Uniwersytetu i dyrekcja Liceum Plastycznego zawiązały współpracę, której efektem było przekazanie dla szkoły kilku, w pełni profesjonalnych, pomieszczeń, do momentu zakończenia remontu sal przy Nowym Świecie 13.

Od zeszłego tygodnia w 6 pracowniach odbywają się seminaria. Lokale spełniają standardy niezbędne do prowadzenia zajęć plastycznych.

Z inicjatywy Miasta, 19 września br., odbyło się w siedzibie UAM spotkanie z rodzicami uczniów Liceum Plastycznego, zaniepokojonymi przedłużającym się remontem i pogłoskami o zmianie przeznaczenia budynku przy Nowym Świecie.

Rodzice obejrzeli klasopracownie, którymi już dysponuje Liceum Plastyczne i zadawali pytania dotyczące przyczyn opóźnień, jakie wystąpiły podczas remontu budynku na Nowym Świecie.

Wyjaśnień udzieliła zastępczyni naczelnika Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji. Dotyczyły one zarówno przyczyn, dla których rozwiązano umowę z dotychczasowym wykonawcą, jak i harmonogramu prac w tym budynku.

- Podczas realizacji zadania okazało się, że dokumentacja projektowa zawierała rozwiązania, które po dokonaniu rozbiórki okładzin, demontażu dachu, uniemożliwiły dalsze prace, tym samym niemożliwe było kontynuowanie czynności związanych z wykonaniem instalacji wodno-kanalizacyjnych, kominów wentylacyjnych oraz zabezpieczenie ogniowe elementów konstrukcji budynku. Wobec powyższego należało przygotować zamienną dokumentację projektową. Z uwagi na fakt, iż wartość tych robót przekracza 15 proc. łącznej wartości zamówienia, trzeba było rozwiązać umowę z dotychczasowym wykonawcą, zabezpieczyć potrzebne środki i ogłosić nowe postępowanie przetargowe – powiedziała zastępczyni naczelnika Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji.

W ramach I części prac wydatkowano: 1.440.545,81 zł brutto. Zrealizowano: nową windę, malowanie elewacji, wykonanie posadzek betonowych, malowanie ścian i sufitów wewnętrznych, położenie płytek ceramicznych w łazienkach, wymianę stolarki drzwiowej wewnętrznej, wymianę instalacji elektrycznej, wymianę opraw oświetleniowych, a także rozebrano i zabezpieczono dach.

Na realizację II etapu prac niezbędna jest kwota 1.300.000,00 zł. Kwotę tę radni na majowej sesji Rady Miasta przeznaczyli na nowe, inne, zadania inwestycyjne.

W drugim etapie trzeba wykonać przede wszystkim nowy dach, nową instalację c.o., nowe wykładziny na posadzkach, a także zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Dlaczego radni wybrali inne zadanie inwestycyjne? Z tym pytaniem rodzice uczniów powinni zwrócić się do 20 radnych Rady Miasta Kalisza, którzy przegłosowali uchwałę wraz z autopoprawką i tym samym postanowili o przerwaniu realizacji zadania, które jest wykonane w 60 procentach.

Prezydent Miasta Kalisza stanowczo dementuje pogłoski o zmianie przeznaczenia budynku przy ul. Nowy Świat 13. - Zadanie to znajdzie się w projekcie budżetu 2019 roku i będzie realizowane w tym miejscu - podkreślił Grzegorz Sapiński.

Przypomnę również, że prezydent Sapiński apelował do radnych na majowej sesji o niezdejmowanie tego zadania z budżetu 2018 roku. Radni jednak postanowili inaczej.

W najbliższym czasie szkoła uzyska dodatkowy lokal na UAM (po byłej stołówce) na potrzeby pracowni rzeźby i ceramiki.

Trudno dziś jednoznacznie podać termin zakończenia prac remontowych, skoro nie ma w obecnym budżecie miasta środków na realizację tego zadania.

Czy prezydent Sapiński na najbliższej sesji ponownie złoży radnym propozycję zabezpieczenia w budżecie już 2019 roku 1.300.000,00 zł na dokończenie remontu? Czy radni na przedostatniej w tej kadencji sesji podejmą pozytywną dla Liceum Plastycznego decyzję?

Odpowiedzi na te pytania będą znane już w najbliższy czwartek, 27 września br. Tego dnia odbędzie się LVIII sesja Rady Miasta.

Elżbieta Zmarzła, Rzecznik Prasowy