Rozbudowa książnicy

Do sierpnia 2020 roku potrwa rozpoczęta niedawno rozbudowa Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu. Realizacja inwestycji pochłonie 10,5 mln zł.

Konieczność zwiększenia powierzchni biblioteki wynika ze zmiany siedziby. Po zakończeniu prac książnica zyska 2300 metrów kwadratowych powierzchni. Na parterze nowej części znajdą się nowoczesne wypożyczalnia i czytelnia, co przełoży się na szybszą i efektywniejszą obsługę czytelników. Ponadto planowane jest umiejscowienie tam również mobilnie wydzielanych sal konferencyjnych i pracowni mistrza Władysława Kościelniaka. Pierwsze piętro zajmą natomiast magazyny bogatego, liczącego ponad dwieście tysięcy woluminów, księgozbioru biblioteki.  Udostępnienie nowych przestrzeni da książnicy szereg nowych możliwości.

- Nowa powierzchnia sali bibliotecznej to ok 700 metrów kwadratowych. Dzięki zastosowaniu systemu przeszklonych ścian mobilnych uzyskujemy możliwość dowolnego zagospodarowania przestrzeni. Sale konferencyjne to kombinacja od 1 do 3 sal mieszczących nawet 200 osób.  Będzie to największa i najnowocześniejsza biblioteka w Kaliszu i regionie służąca przede wszystkim nauczycielom, studentom, ale również wszystkim mieszkańcom. Książnica Pedagogiczna to nie wyłącznie wypożyczalnia książek, ale bogata oferta edukacyjno-kulturalna, otwarta na całą społeczność. Chcielibyśmy, żeby nasza biblioteka stała się po prostu miejscem spotkań -  mówi Jolanta Nowosielska, dyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.

Wykonawcą zadania, realizowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, jest firma Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego spółka z o.o z Ostrowa Wielkopolskiego.

Opracował: Juliusz Kowalczyk, zdjęcia: Juliusz Kowalczyk, Książnica Pedagogiczna