Rozpoczął się Kaliski Tydzień Nauki - przyjdź i zainspiruj się!

19.03.2024r. (wtorek)

19 marca 2024r. inaugurujemy wydarzenia zorganizowane w ramach Tygodnia Nauki Kaliskim Dniem Młodego Biznesu. O godz. 12.00 w Komoda Club Residence, Kalisz, Niecała 6, młodzież ze szkół ponadpodstawowych i Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza spotka się z przedsiębiorcami i Prezydentem Miasta Kalisza Panem Krystianem Kinastowskim aby rozmawiać o przestrzeni do pracy dla młodych ludzi w Kaliszu. Spotkanie to organizują we współpracy Cech Rzemiosł Budowlanych i Różnych, Związek Rzemieślników Cechowych, Regionalna Izba Gospodarcza w Kaliszu i Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego. Podczas spotkania odbędzie się debata pt. Z biznesem na Ty.

20.03.2024r. (środa)
w godzinach. 9.00-11.35 Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego we współpracy z Uniwersytetem Kaliskim im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Auli Wydziału Medycznego i Nauk o Zdrowiu przy ul. Kaszubskiej 13 organizują bezpłatną konferencje pt. „Jak zwiększyć efektywność naboru w twojej szkole?” Wydarzenie to dedykowane jest szczególnie dla doradców zawodowych, doradców kariery oraz nauczycieli odpowiedzialnych za rekrutacje w szkołach.

Również 20 marca o godz. 10.00 odbędzie się w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Kaliszu II Wielkopolski Konkurs pod hasłem „Piknik z improstylem” – finezja i oryginalność w nakrywaniu stołów.

W środę o godz. 13.00 przed kaliskim Ratuszem, na Głównym Rynku, tanecznym krokiem wejdziemy w kaliskie obchody Roku Marii Dąbrowskiej. Uczniowie kaliskich szkół oraz mieszkańcy wspólnie zatańczą niezapomnianego „Walca Barbary” Waldemara Kazaneckiego z filmu „Noce i dnie”. Z inicjatywą organizacji wydarzenia wystąpiła Szkoła Tańca Sieraszewski Dance-Studio, która ma już doświadczenie i sukcesy w realizacji projektów integrujących kaliszan oraz mieszkańców ościennych gmin wokół tańca. Współorganizatorami akcji są Miasto Kalisz oraz Starostwo Powiatowe w Kaliszu.

21.03.2024r. (czwartek)
21 marca 2024r. odbędzie się na Kampusie Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Poznańskiej 201-205 I. Kaliski Festiwal Nauki.  Na wydarzenie zarejestrowało się 4.000 osób. Program w załączeniu. Organizatorem jest Miasto Kalisz we współpracy z Uniwersytetem Kaliskim im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz partnerami. Tego dnia obowiązuje dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych bezpłatny transport miejski w obrębie Kalisza (również dla uczniów spoza Kalisza).

W Zespole Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru, przy ul. Wąskiej 13 w Kaliszu w godzinach 10.00-12.30 odbędzie się XX Konkurs Fryzjerski. Prezentowane będą stylizacje w dwóch kategoriach: wiosna we włosach i plecionka.

22.03.2024r. (piątek)
22 marca 2024r. otwierają się wszystkie szkoły ponadpodstawowe w ramach tzw. Drzwi Otwartych. Zapraszamy do zapoznania się uczniów szkół podstawowych z ich ofertą w godz. od 10.00 do 17.00. Natomiast tego dnia w godz. od. 10.00-13.00 uczniów szkół średnich zapraszamy do zapoznania się z warunkami kształcenia na Uniwersytecie Kaliskim: Wydziału Medycznego i Nauk o Zdrowiu przy ul. Kaszubskiej 13 i Wydziale Nauk Społecznych ul. Nowy Świat 4. Tego dnia również obowiązuje dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych bezpłatny transport miejski w obrębie Kalisza (również dla uczniów spoza Kalisza).

O godz. 10.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Świętego Michała 1 zapraszamy na II Międzyszkolny Przegląd Piosenki Ludowej pn. Maryneczka.

W ramach powitania wiosny na nowym szkolnym placu I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka w Kaliszu o godz. 11.00 odbędą się pokazy sportowe i taneczno-artystyczne uczniów.

W 230. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej, m.in. grupa rekonstrukcyjna, orkiestra dęta i młodzież szkolna z II LO odtworzą przysięgę Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej z 24 marca 1794 roku. Rekonstrukcja wydarzeń sprzed 230 lat rozpocznie się o 11.30 przemarszem młodzieży kaliskich szkół, grupy rekonstrukcyjnej, członków Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych i orkiestry wokół kaliskiego ratusza. Uczestnicy wydarzenia odtworzą przysięgę Tadeusza Kościuszki na Głównym Rynku, pół godziny później. Rekonstrukcję zwieńczy koncert pieśni z czasów insurekcji, w wykonaniu Chóru Kopernik z III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu. Rekonstrukcja jest częścią projektu ”Poszli w boje chłopcy nasze. W 230. Rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej” dotowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu nadzorowanego przez Biuro „Niepodległa”.

Zanurz się w fascynujący świat nauki!