Stypendia Prezesa Rady Ministrów dla najzdolniejszych

Najzdolniejsza młodzież z wielkopolskich szkół, w tym z Kalisza i naszego regionu, odebrała dziś stypendia Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej.

W uroczystości, która odbyła się w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki udział wzięli: wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Poznaniu – wicekurator Zbigniew Talaga i dyrektor delegatury w Kaliszu Violetta Słupianek, Maria Żubrowska-Gil, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz dyrektorzy kaliskich szkół ponadpodstawowych.

- Otrzymaliście dziś wyjątkowe wyróżnienia - stypendia Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej – wyjątkowe, bo przyznawane za szczególne zdolności i osiągnięcia. Wręczone dyplomy świadczą o tym, że jesteście najlepsi. Stanowicie wzór do naśladowania. Wasza ciężka praca jest godna pochwały, a jej efekty zasługują na najwyższe uznanie – mówił podczas uroczystości Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza. - Życzę Wam niegasnącego zapału do nauki. Rozwijajcie swoje zainteresowania, podejmujcie mądre decyzje. Jestem przekonany, że swoją wiedzę wykorzystacie na rzecz rozwoju naszego kraju. Dziękuję Waszym nauczycielom, wychowawcom i rodzinom, którzy Was wspierają i pomagają w zdobywaniu wiedzy. Jestem dumny, że w gronie wyróżnionych jest się aż 58 uczniów z naszego regionu, w tym 16 z Kalisza. Gratuluje wszystkim stypendystom.

W tym roku szkolnym stypendia odebrało 61 uczniów z naszego regionu – 58 otrzymało stypendia Prezesa Rady Ministrów, 3 stypendia Ministra Edukacji Narodowej.
Łącznie stypendia Prezesa Rady Ministrów odebrało dziś 302 uczniów z wielkopolskich szkół. Z Kalisza zostało wyróżnionych 16 uczniów.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniom, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazują szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, zdobywając w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.
Stypendia Ministra Edukacji Narodowej przyznaje się za wybitne osiągnięcia edukacyjne, w szczególności laureatom międzynarodowych olimpiady, finalistom olimpiad przedmiotowych o zasięgu ogólnopolskim, laureatom konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję naukową lub stowarzyszenie naukowe, uczniom szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej uzyskującym najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki, uczniom, którzy uzyskali wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.

Uroczystość uświetnił występ zespołu Piski Talentu.

Lista stypendystów będzie dostępna pod linkiem: TUTAJ

Tekst i zdjęcia: Anna Błaszczyk