Szkoła Podstawowa nr 10 Liderem Szkół Uczących Się

W dniu 27 kwietnia 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 10 miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Podczas konferencji upowszechniającej dobre nauczanie, która stanowiła podsumowanie działań realizowanych w Klubie Szkół Uczących Się, „Dziesiątka” otrzymała tytuł Lidera SUS i tym samym stała się jedyną placówką w Kaliszu posiadającą takie wyróżnienie.

Jest ono uhonorowaniem wieloletniego zaangażowania i rozwoju szkoły w programie Szkoła Ucząca Się Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz stanowi potwierdzenie, że dyrektor i nauczyciele w swoich działaniach koncentrują się na poprawie jakości nauczania i współpracy. Warto dodać, że już dwukrotnie SP10 nagradzana była tytułem Szkoły Uczącej Się, w 2013 i 2018 roku, przyznawanym na czas określony. Obecne wyróżnienie jest bezterminowym certyfikatem potwierdzającym najwyższą jakość pracy dydaktycznej i wychowawczej.
W wydarzeniu uczestniczyli: naczelnik Wydziału Edukacji – Ewelina Dudek, starszy wizytator kaliskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu – Alicja Januszkiewicz, prezes Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz – Elżbieta Stadtműller, kaliski publicysta – Andrzej Zmyślony i przedstawiciele Rady Rodziców: Agnieszka Domagała i Justyna Fułek.
Wśród zaproszonych gości były także delegacje z placówek należących do Klubu SUS: ze Szkoły Podstawowej w Gostyczynie, Benicach, Skalmierzycach, Rychnowie i Ostrowie Wielkopolskim oraz placówek zainteresowanych współpracą z CEO: Szkoły Podstawowej nr 4 w Kaliszu i II LO im. T. Kościuszki w Kaliszu.
Uczestnicy konferencji obserwowali lekcje otwarte prowadzone przez nauczycieli, wysłuchali sprawozdania z działań realizowanych w latach 2018 - 2022, związanych z rozwijaniem współpracy uczniów, kształtowaniem postaw empatycznych i doskonaleniem kompetencji samodzielnego myślenia, zaprezentowanych przez liderki SUS: Ewę Fiechowską i Katarzynę Antczak.
Ciekawą formą prezentacji aktywności szkoły była żywa biblioteka, podczas której nauczyciele oraz uczniowie zaprezentowali efekty pracy organizacji uczniowskich (Samorządu Uczniowskiego, Klubu Wielkoducha, Koła PCK, Grupy Wsparcia RAZEM, Koła Caritas), realizowanych praktyk (Rozwijanie lekcji, OK – obserwacje, OK zeszyt) i podejmowanych innowacji (arytmetyka mentalna, kreatywne LEGO, projektowanie i druk 3D, wymiana międzynarodowa).
Wiele radości dostarczyła część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy 2b oraz młodzież z klasy 8b związana z tematem szkolnego wyzwania, czyli kształtowaniem postaw empatycznych. Na koniec przedstawicielki Centrum Edukacji Obywatelskiej: Małgorzata Ostrowska i Małgorzata Sulewska wręczyły dyrektorowi Beacie Prus tarczę potwierdzającą uzyskanie tytułu Lidera Szkół Uczących Się. Radość wszystkich zebranych uczniów, nauczycieli i rodziców była ogromna. Stanowiła ona bowiem ukoronowanie czterech lat pracy w Klubie i Laboratorium SUS. Oprócz licznych gratulacji, słów uznania i podziękowań był także prezent od Rady Rodziców – tort dla całej społeczności szkolnej.

Opracował: Mariusz Witczak