Szkolenie pocztów sztandarowych kaliskich szkół

W siedzibie V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu odbyło się szkolenie pocztów sztandarowych dla wszystkich poziomów kaliskich szkół. Szkolenie prowadził st. szer. rez. Piotr Kempiński, nauczyciel w V Liceum Ogólnokształcącym.

Celem szkolenia było profesjonalne przygotowanie uczniów do pełnienia funkcji reprezentacyjnych, podczas m.in. uroczystości patriotycznych. Patronat nad szkoleniem objął Prezydent Miasta Kalisza, Grzegorz Sapiński.

Program szkolenia pocztów sztandarowych obejmował:

1. Część teoretyczną
- Instruktaż – zasady bezpieczeństwa w marszu pocztu, rola dowódcy pocztu, asystującego i chorążego sztandarowego, zasady obchodzenia się ze sztandarem, rodzaje wystąpień pocztu sztandarowego, postawa pocztu.
- Wygląd zewnętrzny składu pocztu.
- Musztrę ogólną, postawę, zwroty i przeformowania szyku.

2. Część praktyczną
- Ćwiczenia elementów musztry.
- Naukę wydawania komend oraz reagowania na komendy prowadzącego uroczystość.
- Chwyty sztandarem w pozycji „stój”, oddawanie honorów.
- Rozpoczęcie i zakończenie marszu po liniach prostych, marsz w miejscu.
- Chwyty sztandarem w marszu, oddawanie honorów.
- Marsz samodzielny na komendy dowódcy pocztu.

Organizatorem szkolenia był Urząd Miasta Kalisza, przy współpracy V LO im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu. W szkoleniu wzięło udział ponad 140 uczniów z kaliskich szkół. Uczniowie otrzymali dyplom uczestnictwa w szkoleniu oraz kokardę narodową, którą będą nosić podczas uroczystości związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości.

Tekst i zdjęcia: Joanna Kempa