Tydzień zdrowia w SP 3

Od 7 lat kaliska "Trójka" jest organizatorem Kaliskiego Tygodnia Zdrowia. W tym roku także tradycji stało się zadość. Celem wydarzenia było kształtowanie pożądanych zachowań prozdrowotnych, a także skłonienie młodych ludzi do wzięcia odpowiedzialności za zdrowie swoje oraz innych.

W dniach 22 – 26 marca 2021 r. w ramach kolejnego już Tygodnia Zdrowia  Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Juliusza Słowackiego propagowała aktywny tryb życia i rozwój fizyczny wśród dzieci i młodzieży z Kalisza i okolic. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną wszystkie zadania (oprócz miniolimpiady dla oddziału przedszkolnego) odbyły się zdalnie. Dzieci 5-6 letnie z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach wzięły udział w III edycji konkursu kulinarno-fotograficznego 'ŚNIADANIE DLA MALUCHA”. Tym razem najmłodsi przygotowywali potrawy na wielkanocne śniadanie.

W konkursie tym uhonorowano następujących uczestników:
Nagrody:
- I miejsce przyznano dzieciom z Przedszkola ,,Bajkowa Kraina'' w Zbiersku z grupy ,,Pszczółki”,
- II miejsce otrzymała Szkoła Podstawowa Nr 3 - grupa „0”,
- III miejsce należało do Przedszkola ,,Bajkowa Kraina'' w Zbiersku – grupa ,,Biedronki”.
- Przedszkole ,,Bajkowa Kraina'' w Zbiersku – grupa ,,Krasnale”,
- Przedszkole nr 12 im. Koszałka Opałka w Kaliszu
- Przedszkole nr 27 ,,Radość" (grupa ,,Żółta” i ,,Pomarańczowa”) w Kaliszu.

W ramach obchodów Tygodnia Zdrowia nie mogło zabraknąć zdrowej rywalizacji wśród uczniów klas 7. i 8. ze szkół podstawowych z Kalisza i okolic, którzy przystąpili do quizu „Bądź zdrowy z wyboru”. Wyniki tego konkursu przedstawiają się następująco:

- I miejsce – Iga Trawkowska z SP3
- II miejsce  – Olivia Mikołajczyk z SP2 i Martyna Jakubowska z SP9
- III miejsce  – Maria Jakubowska z SP14
- Zuzanna Czekaniak z SP14,
- Zofia Goździewicz z SP10,
- Gabriela Łożyńska z SP9,
- Wiktoria Wieczorek z SP11.

W ,,Trójce” podczas Tygodnia Zdrowia uczniowie klas 1-6 zaangażowali się także w dodatkowe działania. Wykonali między innymi prace plastyczne na konkurs „ZDROWE, SMACZNE, KOLOROWE – KUPUJĘ PRODUKTY KRAJOWE" , którego głównym organizatorem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Oddział Terenowy w Poznaniu.
Przyznano następujące nagrody:

- w kategorii klas 1-3:
I miejsce - Maciej Kajser z klasy 3b
II miejsce - Jan Zieliński z klasy 1a
III miejsce - Malwina Goral z klasy 3b
-z klasy 2a, Magdalena Kubacka
-z klasy 1a: Arina Polanowska, Igor Pałaniuk, Julia Kurzawa, Julia Plucińska, Oskar Kubiak
-z klasy 1b: Zofia Kaczmarek, Wojciech Jankowski, Aleksandra Kubiak, Jessica Piskozub-Wróblewska, Antoni Kołodziejczyk

w kategorii klas 4-5:
I miejsce- Bartłomiej Szcześniewski z klasy 4b
II miejsce - Weronika Wlazły z klasy 6a
III miejsce - Nazar Maznuk z klasy 5a

Wyróżnienia: Ewa Trawkowska z klasy 6a, Marta Kuc z klasy 4a, Wiktoria Woźniak z klasy 6a, Aleksandra Głowacka z klasy 4b.

Uczniowie z klas 4-8 podjęli także wyzwanie sportowe - challenge ,,W zdrowym ciele zdrowy duch”. Zadanie konkursowe w tym wypadku polegało na nakręceniu filmiku, który przedstawiałby ulubioną aktywność sportową młodych ludzi.
W wyzwaniu „W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH” przyznano następujące miejsca:

I miejsce – Stanislav Kazymyrov z klasy 4b
II miejsce – Alan Piotrowski z klasy 4b i Marta Kuc z klasy 4a
III miejsce– Oleksandra Bilous z klasy 5a
IV miejsce. – Amelia Zawiślak z klasy 5a
Wyróżnienie – Ewa Trawkowska z klasy 6a

Uczniowie klas 7. i 8. przyjęli zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego ,,Onkoma” przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie do ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka w edycji 2020/2021. W ramach programu „Znamię! – Znam je?” dowiedzieli się, czym jest czerniak i dlaczego tak ważna jest jego szybka diagnostyka. Poznali charakterystyczne cechy nowotworu i zasady, dzięki którym zrozumieli, jak się przed nim ochronić; nauczyli się także odróżniać czerniaka od zwykłego znamienia na podstawie ,,ABCDE czerniaka”.

Finał VII edycji Kaliskiego Tygodnia Zdrowia z „Trójką” objął patronatem Prezydent Miasta Kalisza, Krystian Kinastowski.

Współorganizatorem imprezy była Rada Osiedla „Śródmieście I”,

Tekst i zdjęcia za: Szkoła Podstawowa nr 3 w Kaliszu