Tytuł Szkoły Uczącej Się dla SP 10

14 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 10 odbyła się konferencja upowszechniająca praktykę „Rozwijanie lekcji”, którą nauczyciele przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowali przez ostatnie dwa lata.

Konferencja była zwieńczeniem działań zmierzających do przyznania tytułu Szkoły Uczącej Się i wręczenia przez przedstawicielki CEO, Małgorzatę Ostrowską i Sabinę Rybakowską na ręce dyrektora szkoły, Beaty Prus, długo wyczekiwanej nagrody. Był to kolejny taki certyfikat potwierdzający wysoką jakość pracy dyrektora i nauczycieli w zakresie podnoszenia jakości nauczania i uczenia się, bowiem poprzednią susowską „blachę” placówka otrzymała w roku 2013.

W trakcie konferencji liderzy praktyki – Ewa Fiechowska i Katarzyna Antczak - przedstawiły doświadczenia we wdrażaniu rozwijania lekcji. Zapoznały gości z zasadami współpracy nauczycieli, z opracowanymi scenariuszami lekcji oraz celami i efektami stosowania wybranej przez szkołę praktyki. Rozwijanie lekcji polegało na wspólnym planowaniu zajęć przez grupę nauczycieli, uczących tego samego przedmiotu, przeprowadzeniu lekcji i wzajemnej jej obserwacji, powtórnej dyskusji nad scenariuszem  i udoskonaleniu go. W wyniku refleksji nad jedną lekcją lub jej cyklem powstawał scenariusz dobrej lekcji, która mogła być doskonalona dalej. Zaletą tej praktyki była ścisła współpraca nauczycieli, korzystanie z wzajemnych doświadczeń i wzięcie wspólnej odpowiedzialności za jakość przeprowadzonych zajęć.

Ważną częścią spotkania były obserwacje czterech lekcji otwartych, dwóch z edukacji wczesnoszkolnej, jednej z wychowania fizycznego i jednej z języka angielskiego, prowadzonych przez Olgę Gul, Danutę Trzepacz, Karola Wilczyńskiego oraz Pawła Zawadzkiego. Po zajęciach był czas na omówienie lekcji przez gości, przekazanie wrażeń, wskazanie mocnych stron i zwrócenie uwagi na różnorodne metody pracy stosowane przez nauczycieli, a także duże zaangażowanie uczniów.

W czasie konferencji placówka gościła przedstawicieli jedenastu szkół z Kalisza, powiatu kaliskiego, ostrowskiego i krotoszyńskiego: Szkoły Podstawowej nr 11 w Kaliszu, Szkoły Podstawowej nr 15, Szkoły Podstawowej nr 23, Szkoły Podstawowej nr 24, Szkoły Podstawowej w Benicach, Szkoły Podstawowej w Gostyczynie, Szkoły Podstawowej w Nowych Skalmierzycach, Szkoły Podstawowej w Skalmierzycach, Szkoły Podstawowej w Zbiersku, Szkoły Podstawowej w Rychnowie oraz III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Obecni byli także zaproszeni goście: Naczelnik Wydziału Edukacji UM Kalisza – Mariusz Witczak, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Kaliszu – Alicja Januszkiewicz, prezes Stowarzyszenia im. Haliny Sutarzewicz – Elżbieta Stadtmüller, kaliski literat i publicysta – Andrzej Zmyślony, przedstawiciele rady rodziców – Aleksandra Brelińska, Ewa Goździewicz oraz Tomasz Kasik, a także nauczyciele szkoły, uczniowie klas IV – VIII SP i III gimnazjum oraz ich rodzice.

Oprac. SP nr 10 w Kaliszu