Wiceprezydent Kalisza czyta dzieciom

Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek włączył się dzisiaj w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Z najmłodszymi czytelnikami spotkał się w bibliotece na osiedlu Majków.

Kierownik filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, Aneta Lipińska, w imieniu Fundacji ABCXXI, w ramach Kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” cyklicznie zaprasza gości do wspólnego głośnego czytania. To osoby mniej lub bardziej znane z życia publicznego, reprezentujące różne zawody i zainteresowania. Spotkania takie są więc też znakomitą okazją do ciekawych rozmów. Dziś gościem biblioteki był Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent miasta Kalisza, który czytał „Moje miasto-wiersze o Kaliszu Urszuli Camborini, „Biegam, skaczę, pływam”  - wierszyki o sporcie Anny Edyk oraz „Takie sobie bajeczki”  Anety Kolańczyk. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały tekstów oraz przeprowadziły rozmowę z wiceprezydentem na temat pracy w Urzędzie Miasta oraz zalet i korzyści wynikających z uprawiania sportu.

Czytanie dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika – człowieka samodzielnie myślącego, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, posiadającego wiedzę i umiejętności jej poszerzania – człowieka, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie pięści. Jeżeli zaczniemy dziecku wcześnie czytać, to będzie ono zawsze kojarzyć czytanie z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi, na pewno chętniej sięgnie po książkę i stanie się czytelnikiem na całe życie.Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” skierowana jest głównie do dorosłych, do rodziców, opiekunów, aby znaleźli czas oraz motywację by czytać dzieciom. Głośne czytanie jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości, ponieważ kto nie czyta, na pewno nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie. Zapał do książek należy rozwijać w dzieciństwie, czytając dzieciom na głos.

Proponujemy: Codzienne czytanie dzieciom przez co najmniej 20 minut, najlepiej o stałej porze. Można czytać kilka razy dziennie. Dzieciom, które nie mogą się skupić, można pozwolić na cichą zabawę – w tym czasie też będą słuchały.

Tekst: Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej, zdjęcia: Magdalena Bartnik