Współpraca Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza z Samorządami Uczniowskimi kaliskich szkół

W Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza odbyło się, w dniu 10 listopada 2023r., spotkanie z przedstawicielami Samorządów Uczniowskich z kaliskich szkół ponadpodstawowych:

I Liceum Ogólnokształcącego,  II Liceum Ogólnokształcącego,  III Liceum Ogólnokształcącego,  IV Liceum Ogólnokształcącego,  V Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, Zespołu Szkół Samochodowych, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Techniczno- Elektornicznych, Zespołu Szkół Zawodowych, Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Państwowej Szkoły Muzycznej, Technikum im. św. Józefa, Liceum Ogólnokształcącego Jagiellończyk, Technikum i Liceum Ogólnokształcącego TEB Edukacja.

W spotkaniu udział wzięli Wiceprezydent Miasta Kalisza Grzegorz Kulawinek, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza Ewelina Dudek oraz opiekunowie szkolnych samorządów. Młodzieżową Radę Miasta Kalisza reprezentowali Anna Druciarek przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza oraz Joanna Pacholska, Wiktor Ślusarski i Kamil Staszak.

Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek podkreślił jak ważnym szkolnym organem jest Samorząd uczniowski oraz,  w jak wielu obszarach mogą i powinni działać uczniowie. Wskazywał, że zarówno on, jak i Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski chcą rozmawiać z młodymi ludźmi i też w miarę możliwości będą reagowali na potrzeby i pomysły czy to Samorządów Uczniowskich, czy Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza.

Przykładami tych inicjatyw zainspirowanych przez młodzież są Turniej e-Sportowy pn. e-Calisia czy koncerty dla młodych na rozpoczęcie i zakończenie wakacji.

Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano, że współpraca jest ważna i bardzo potrzebna, szczególnie ta między uczniem, nauczycielem i dyrektorem ale także między młodzieżą czy Urzędem Miasta, Prezydentem oraz Radnymi.

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Anna Druciarek potwierdziła, że dla Radnych Młodzieżowej Rady współpraca jest również istotna, dlatego zachęciła Samorządy Uczniowskie do aktywnego włączenia się w inicjatywy proponowane przez Młodzieżową Radę Miasta Kalisza.

Podczas spotkania omówiono najbliższe działania zainicjowane przez Młodzieżową Radę Miasta Kalisza, tj.:

-Przyjaciel Młodzieży- wyróżnienie osób, które działają na rzecz młodzieży,

-Najlepszy Samorząd- wyróżnienie dla najlepszego Samorządu Uczniowskiego,

-Rzecznik Praw Ucznia- osoba, która byłaby niezależna od szkół, otwarta na dialog i pomoc w rozwiązaniu prawie każdego problemu.

Komisja Edukacji Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza wskazywała, że bardzo zależy im na komunikacji i zachęcała do przekazywania im pomysłów i tematów, którymi powinni zająć się Młodzieżowi Radni. Wystosowali również zaproszenie do kolegów i koleżanek do udziału w posiedzeniach Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza.

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza wskazała, że współpraca pomiędzy Samorządami Uczniowskimi a Młodzieżową Radą Miasta jest ważna a poprzez wspólne działania można pokazać miastu, prezydentom, dorosłej Radzie Miasta, że młodzież w Kaliszu jest i chce uczestniczyć w powstałych inicjatywach.