Ich włosy dają siłę

Dwadzieścia kaliszanek zapuszcza włosy po to, by je obciąć i przekazać fundacji wykonującej peruki dla osób chorujących na nowotwory. Inicjatorką projektu „Moje włosy dają siłę” jest Izabella Galuba-Bryja. Razem z nią włosy zapuszcza 17 uczennic Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz jej córki Antonina i Kornelia ze szkoły podstawowej nr 10 w Kaliszu. Dzisiaj z uczestniczkami projektu spotkał się Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza.

Idea projektu zrodziła się w pierwszych tygodniach roku.
- Pandemia, izolacja sprawiła, że postanowiłyśmy zrobić coś razem, działać na rzecz innych. Tak powstał projekt „Moje włosy dają siłę”. Na moja propozycje natychmiast odpowiedziało 17 dziewczyn. To bardzo budujące. Do akcji przyłączyły się także moje nastoletnie córki – mówi Izabella Galuba-Bryja, nauczycielka w Zespole szkół Ekonomicznych w Kaliszu, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. - Razem podjęłyśmy wyzwanie. Nie wystarczy zapuszczać włosy, trzeba tez o nie należycie dbać. Nie wolno np. wykonywać wielu zabiegów fryzjerskich, jak farbowanie czy prostowanie. Wiele dziewczyn zamierza obciąć włosy bardzo krótko. Tu liczy się każdy centymetr zdrowych włosów. Na jedną perukę potrzeba włosów od 7 do 10 osób.
Obcięte włosy zostaną przekazane fundacji Rak’n’Roll. Uczestniczki podzieliły się na dwie grupy. Pierwsze obetną włosy z końcem listopada. Projekt służy nie tylko wsparciu fundacji , ale także popularyzacji profilaktyki zdrowotnej oraz zwiększaniu świadomości zagrożenia chorobami nowotworowymi.
Dzisiaj w ratuszu uczestniczki projektu były gośćmi prezydenta Krystiana Kinastowskiego.
- Włosy są silnym symbolem w naszej kulturze. Poprzez przekazanie ich innym kobietom okazujecie im solidarność i wsparcie – powiedział prezydent Krystian Kinastowski. - Gratuluję wszystkim uczestniczkom projektu. To duże wyzwanie, ale i wspaniały sposób wsparcia osób zmagających się z chorobami nowotworowymi. Dzięki wam ma szansę wzrosnąć świadomość i zainteresowanie profilaktyką. A to z kolei może uratować życie. Rak w porę wykryty jest wyleczalny.
W projekcie biorą udział: Joanna Wiertelak, Klaudia Czerwińska, Wiktoria Lisiecka, Oliwia Dolacińska, Zuzanna Szymkowiak, Julia Duliba, Alicja Krawczyk, Agnieszka Tomalak, Paulina Matysiak, Julia Latoń, Karolina Wawrzyniak, Katarzyna Szymaszek, Zuzanna Kuczyńska, Patrycja Michalak, Weronika Krzesińska z Zespołu szkół Ekonomicznych, Antonina i Kornelia Bryja ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu oraz inicjatorka projektu Izabella Galuba-Bryja.
Uczestniczki podzielą się na dwie grupy. Pierwsza obetnie włosy w listopadzie. Druga w nowym roku.

Tekst: Iwona Cieślak, zdjęcia: Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF