Centrum Kaliskich Baśni i Legend

8 listopada 2018 r. pracownicy Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji dokonali odbioru robót budowlanych, realizowanych w ramach zadania „Zagospodarowanie Baszty Dorotki wraz z przyległym terenem”, wykonanego w zakresie projektu „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pn. Szlak Piastowski”.

Przypomnę, że Miasto Kalisz podpisało umowę na wykonanie tych robót 19 grudnia 2017 roku. Wykonawcą była firma „Alta” sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu.

Inwestycja obejmowała modernizację fragmentów muru obronnego wraz z basztą oraz zagospodarowanie terenu przyległego przy placu Jana Pawła
II (w rejonie Parku Miejskiego).

Zakres rzeczowy prac budowlanych objął m.in.: roboty rozbiórkowe, ziemne, ciesielskie i pokrywcze, stolarskie, remontowe i konserwatorskie, wykończeniowe, a także zagospodarowanie terenu, aranżację wnętrz
i wyposażenie, roboty sanitarne, w tym: drenaż, przyłącze kanalizacji deszczowej, roboty elektryczne: przyłącze elektroenergetyczne, instalacja wewnętrzna, oświetlenie.

W ramach Projektu wykonano również malowidło ścienne typu mural, obrazujące panoramę i początki Kalisza lokacyjnego, pn. Dynastia Piastów Kaliskich, dwie rzeźby z brązu „Milcząca Żaba” i „Marcinek” oraz rzeźbę ‒ lalkę artystyczną „Dorotka”, których postacie nawiązują do baśni i legend kaliskich.

Obiekt będzie udostępniony dla osób zwiedzających jeszcze w tym roku, natomiast uroczyste otwarcie przewiduje się na początku grudnia br.

Goście zwiedzający Basztę będą mogli zapoznać się z historią Kalisza oraz obejrzeć wybrane baśnie i legendy kaliskie na zamontowanym w obiekcie sprzęcie multimedialnym.

Projekt „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pn. Szlak Piastowski” realizowany jest przez Stowarzyszenie Wielkopolska Organizacja Turystyczna z siedzibą w Poznaniu (Lider Projektu) oraz Miasto Kalisz, Miasto Konin, Miasto Gniezno, Muzeum Pyzdry, Gmina Pobiedziska (Partnerzy Projektu).

Jest on współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 ‒ poddziałanie 4.4.1 Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu.

Celem projektu jest zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego Wielkopolski, a także zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu.

Koszt całkowity modułu zrealizowanego przez Miasto Kalisz wyniósł – 968 194,02 zł, w tym dofinansowanie EFRR 345 528,44 zł.

Elżbieta Zmarzła, Rzecznik Prasowy