Komunikat dot. usunięcia drzew w ramach budowy ronda turbinowego

W związku z nieprawdziwymi informacjami, które pojawiły się w lokalnych mediach, dotyczącymi usunięcia drzew w ramach budowy ronda turbinowego w miejsce skrzyżowania ulic Podmiejskiej i Wyszyńskiego zapraszamy do zapoznania się z komunikatem Urzędu Miasta Kalisza.

Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej - rozbudowę skrzyżowania ulic Podmiejskiej i Wyszyńskiego wydał Wojewoda Wielkopolski. Decyzję Wojewody Wielkopolskiego o zezwoleniu umieszczono na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Kalisza (w dniach 11-26 lutego 2020 r.), a także na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Do urzędów nie wpłynęły żadne uwagi.

Rondo zajmuje większą powierzchnię niż zwykłe skrzyżowanie, zatem konieczne jest przygotowanie terenu, w tym usunięcie roślin kolidujących z projektem budowlanym.

W ramach realizowanej inwestycji planowane jest usunięcie 37 drzew, jednak możliwe jest, że ta liczba zmniejszy się, w zależności od uzgodnień z wykonawcą. Jednocześnie projekt zakłada posadzenie 13 drzew - 3 na wyspie środkowej i 10 w pozostałej części pasa drogowego.

Po zakończeniu inwestycji, w tym rejonie będzie prowadzone kablowanie sieci dystrybucji energii elektrycznej. Po jego zakończeniu Miasto planuje kolejne nasadzenia.

W tym roku na zlecenie Miasta Kalisza posadzono 49 drzew. W najbliższych miesiącach planowane są kolejne nasadzenia, między innymi:
- 37 miododajnych drzew przy ulicach: Warszawskiej i Łódzkiej,
- 45 drzew na osiedlu Asnyka (w ramach Budżetu Obywatelskiego),
- 50 drzew przy ścieżce rowerowej od Kaliskiego Parku Wodnego do mostu kolejowego (w ramach Budżetu Obywatelskiego).

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Juliusz Kowalczyk