Modernizacja ZUOK w Orlim Stawie

W Orlim Stawie w ramach projektu „Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego Centrum Recyklingu” powstaje instalacja fermentacji przetwarzająca selektywnie zbierane odpady biodegradowalne na biogaz, służący do produkcji zielonej energii elektrycznej i cieplnej. Prace budowlane przebiegają sprawnie i zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Wykonano m.in. nałożenie żywicy na ściany wewnętrzne zbiornika na odcieki, warstwę izolacji dachu na budynku hali przygotowania wsadu, świetliki dachowe na dachach hali odwodnienia pofermentatu, prace betoniarskie wewnątrz komory fermentera, prace betoniarskie wewnątrz czterokomorowego zbiornika na odcieki w hali odwodnienia pofermentatu. Wyposażono wnętrza komory fermentacyjnej w urządzenia technologiczne – mieszadła i zamontowano bramy przemysłowe wraz z kurtynami szybkobieżnymi.

Na plac budowy dostarczono m.in.: część przenośników linii technologicznej, sito gwiaździste do zamontowania w hali przygotowania wsadu, konstrukcje stalowe, podporowe pod przenośniki, rozrywarkę worków, zespół kogeneracyjny, pochodnię biogazu, moduł odsiarczania biogazu i zbiornik buforowy na ciekłe bioodpady do procesu fermentacji.

W wyniku modernizacji ZUOK „Orli Staw” stanie się nowoczesnym centrum recyklingu. Dzięki tym inwestycjom zostanie stworzona infrastruktura techniczna, pozwalająca na zdecydowaną poprawę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Zadanie realizuje Konsorcjum Wykonawców: AK NOVA Sp. z o.o. - Lider Konsorcjum (Polska) oraz STRABAG Umwelttechnik GmbH - Partner Konsorcjum (Niemcy). Wartość Projektu wynosi 144 154 793,01 zł brutto, w tym dofinansowanie 79 695 332, 72 zł ze środków UE w ramach POIiŚ 2014-2020, II oś priorytetowa, Działanie 2.2 – Gospodarka odpadami komunalnymi.

Dodała: Magdalena Furmaniak, Kancelaria Prezydenta Miasta, zdjęcia: ZUOK