Ponad 50 milionów złotych z Polskiego Ładu dla Kalisza

50,3 miliona złotych ze środków rządowych zostanie przeznaczonych na dofinansowanie drugiego etapu rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 450 oraz budowę kompleksowej oczyszczalni ścieków.

Z programu Polski Ład na drugi etap rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 450 - odcinek od ul. Kubusia Puchatka do ul. Antycznej, czyli ulice Częstochowską i Rzymską wraz z przebudową wiaduktu kolejowego, otrzymamy 44,6 miliona złotych.

- Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 450 to jedno ze strategicznych zadań dla Miasta Kalisza. Powinno być już dawno zrealizowane. Nie udało się tego zrobić w minionej kadencji, ponieważ inwestycja była błędnie przygotowana i samorząd nie był w stanie zabezpieczyć wystarczających środków na jej realizację. Dlatego podzieliliśmy to zadanie na etapy. Pierwszy jest właśnie realizowany. Drugi, bardziej skomplikowany i kosztowny, bo połączony z przebudową wiaduktu kolejowego, będzie mógł być zrealizowany dzięki rządowemu wsparciu - podkreśla Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. - To bardzo dobra wiadomość dla miasta, a szczególnie dla mieszkańców osiedli: Rypinek i Piwonice. Przypomnę tylko, że dziennie przejeżdża tamtędy ponad 30 tysięcy pojazdów.

Inwestycja obejmuje rozbudowę ulic na długości ponad 1,8 km. Wykonane zostaną m.in.: nowa nawierzchnia jezdni, chodniki, ścieżka rowerowa, energooszczędne oświetlenie, przejścia dla pieszych, zatoki autobusowe, kanalizacja deszczowa. Przebudowany zostanie także wiadukt kolejowy, co zapewni lepszy dostęp do Giełdy Kaliskiej, a tym samym upłynni ruch w godzinach szczytu.

5,7 miliona złotych trafi do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. Środki te zostaną przeznaczone na budowę kompleksowej oczyszczalni ścieków.

Tekst: Katarzyna Ciupek, grafika: Joanna Czajczyńska - Kancelaria Prezydenta Miasta