Powstanie tężnia solankowa

Rozpoczęły się prace budowlane tężni solankowej w Parku Przyjaźni w Kaliszu. Inwestycja realizowana jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Kalisza na 2021 rok.

Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej oraz w przypadku ogólnego wyczerpania. Tężnia stanie przy głównym wejściu do parku, niedaleko zegara słonecznego. Powierzchnia zabudowy samej tężni to ok. 35m2. Obok inwestycji planowane są nasadzenie zieleni, ułożenie kostki brukowej, montaż małej architektury: ławek i stolików. Pojawią się także stojaki na rowery.

Wykonawcą jest firma SELEN S.C. Kazimierz Łapczuk, Marek Matusik - produkcja tężni solankowych i grot solnych z siedzibą w Koszalinie. Całkowity koszt inwestycji to 528.106,00 PLN brutto. Prace mają zakończyć się w kwietniu.

Tekst: Magdalena Furmaniak, zdjęcia: Magdalena Bartnik, Kancelaria Prezydenta Miasta