Z wojewodą o Funduszu Dróg Samorządowych

Dofinansowania do remontów ulic Piwonickiej, Kordeckiego oraz Żwirki i Wigury otrzymał Kalisz w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Duże szanse na przyznanie środków ma także przebudowa ulicy Rajskowskiej.

O inwestycjach realizowanych z puli Funduszu Dróg Samorządowych poinformowali podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda Łukasza Mikołajczyk i prezydent Krystian Kinastowski. Jedno z zadań, zgłoszonych przez Miasto Kalisz w minionym naborze, nie otrzymało dofinansowania i znalazło się na wysokiej pozycji na liście rezerwowych.

- Z rozmów z samorządowcami wynika, że w skali Wielkopolski na inwestycjach drogowych mamy średnio 30% oszczędności. Kalisz ma obecnie jedną inwestycję na liście rezerwowych. To jest ulica Rajskowska. Mam jednak nadzieję, że jeśli przetargi na zadania współfinansowane w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, nadal będą tak korzystnie dla samorządów rozstrzygane, to z uzyskanych oszczędności przekażemy środki także na przebudowę ulicy Rajkowskiej - powiedział Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Wojewoda poinformował także o naborze wniosków na rok 2021. Pula na Wielkopolskę to 230 mln zł. Kalisz także zgłosi swoje propozycje zadań.

- Bardzo poważnie przygotowujemy się do sierpniowego naboru. Będziemy aplikować o dofinansowanie na kilka zadań. Najważniejszym jest przedłużenie Szlaku Bursztynowego. To kontynuacja rozwoju północnej ramy komunikacyjnej Kalisza. Projekt ten jest zaawansowany i chcemy go realizować - zapowiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Dotychczas Miasto Kalisz otrzymało z Funduszu Dróg Samorządowych dofinansowania na trzy poniższe zadania:
PIWONICKA
Rozbudowa ulicy na odcinku 665 metrów. W ramach inwestycji powstały nowe jezdnia, chodniki, kanalizacja deszczowa, energooszczędne oświetlenie oraz 4 zatoki autobusowe. Przebudowano również skrzyżowanie ulicy Piwonickiej z ulicami Zagorzynek i Sulisławicką. Miasto otrzymało na to zadanie dotację w wysokości 2 050 883 zł.

KORDECKIEGO
Przebudowa ulicy Kordeckiego na odcinku długości 757 metrów. Wykonano nową konstrukcję jezdni oraz ścieżkę pieszo-rowerową. Pojawiły się także nowe chodniki, miejsca postojowe i zjazdy na posesje, a także oświetlenie i kanalizacja deszczowa. Dodatkowo wybudowano zatoki przystankowe. Miasto otrzymało na to zadanie dotację w wysokości 4 199 927 zł.

ŻWIRKI I WIGURY
Przebudowa ulicy Żwirki i Wigury na odcinku 616 metrów. Planowana jest rozbiórka obecnej nawierzchni i wykonanie nowej podbudowy oraz bitumicznej nawierzchni. Pojawią się także nowe chodniki, zjazdy na posesje i miejsca postojowe. Przebudowane zostanie oświetlenie uliczne. Miasto otrzymało na to zadanie dotację w wysokości 1 198 244 zł.

Tekst: Juliusz Kowalczyk, zdjęcia: Magdalena Bartnik