Jak było na Szlaku Piastowskim

W miniony weekend, w ramach projektu turystycznego Weekend na Szlaku Piastowskim, cieszyliśmy się wieloma atrakcjami, które w lekkiej formie przypomniały nam miejsca, historię i tradycje naszego regionu.

Centrum całego wydarzenia była Baszta Dorotka, a tu nie można było narzekać na nudę! 
W mobilnej strefie gier i zabaw każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Młodsze dzieci chętnie grały w kręgle, rzucały do kosza szmacianymi piłeczkami oraz pokonywały równoważnię. Starsze posługiwały się procą, rzucały kapeluszami i potwierdzały swoją sprężystość na wygibasie. Osoby dorosłe mierzyły się w rzucie podkowami, rozgrywały partyjkę warcabów i pokonywały równoważnię z obciążeniem. W strefie powstawały drewniane wieże a z klocków miasteczka. Przez cały czas trwania imprezy, uczestnikom towarzyszyli rycerze oraz Dorotka z Marcinkiem, którzy także organizowali konkursy, quizy, a nawet rycerskie pojedynki.
W przerwach można było zwiedzić Basztę Dorotkę i Skarbiec Bazyliki św. Józefa. W nastrój tamtej epoki wprowadzały koncerty muzyki dawnej w wykonaniu zespołów Alle Semibreeve i Semi.
Atrakcje dla mieszkańców i turystów czekały nie tylko w Baszcie i jej okolicach. Dla naszych najmłodszych w piwnicy Ratusza zorganizowano „Spotkanie z Piastami”. Podczas warsztatów przybliżone zostały sylwetki trzech władców związanych z Kaliszem: Mieszka III Starego, Bolesława Pobożnego oraz Kazimierza Wielkiego. Opowiadano jak wyglądało kiedyś dworskie życie. W drugiej części spotkania uczestnicy zaproszeni zostali przez organizatorów do wspólnych zabaw plastycznych. W czasie warsztatów, dzieci wykazały się dużą dociekliwością i kreatywnością; było dużo śmiechu i zabawy. Rodzice mieli czas na zapoznanie się z ekspozycją multimedialną w ratuszu. Dla najbardziej dociekliwych odkrywców historii też nie zabrakło wyzwań, czekała na nich gra miejska „Śladami Piastów”. Gra miała na celu przybliżenie początków lokacyjnego miasta. Poprzez zabawę i rywalizację przeniosła uczestników w odległe czasy historii miasta, do najważniejszych obiektów związanych z lokacją Kalisza. Ku radości organizatorów, wszyscy uczestnicy wykazali się sprytem i spostrzegawczością i wrócili z poprawnymi odpowiedziami i hasłem.
Kolejną atrakcją było zwiedzanie Kalisza zabytkowymi autobusami na dwóch trasach. Jelczem Cabrio można było zwiedzić Kalisz Piastowski, a Sanem H-100, Kaliskie Smaki i Legendy.
W trakcie Weekendu na Szlaku Piastowskim, w Rezerwacie Archeologicznym „Kaliski Gród Piastów”, na Zawodziu odwiedzający mogli zwiedzić zrekonstruowany wczesnośredniowieczny gród z imponującą wieżą obronną, z pięknym drewnianym mostem, fragmentami palisady i ostrokołu. Drewniane chaty, zagroda ze zwierzętami, cicha i spokojna okolica przeniosły odwiedzających w miniony czas i pozwoliły na chwilę odpoczynku na łonie natury! Na ten specjalny weekend organizatorzy przygotowali dla wszystkich ciekawe warsztaty! Można było obejrzeć prezentację i poznać tajniki ciesielstwa, zobaczyć, jakie są naturalne metody farbowania tkanin a o swoim rzemiośle opowiadał kowal.

Weekend na Szlaku Piastowskim się skończył, ale przed nami lato pełne wrażeń i przygód!

WKST i IT Zdjęcia: IT , Magdalena Bartnik KM
Wersja do druku
Wersja PDF