Jaka będzie wystawa w kaliskim ratuszu? Uchylamy rąbka tajemnicy

Ekspozycja multimedialna poświęcona dziedzictwu historyczno-kulturowemu Kalisza i regionu mieści się w ratuszu - w pomieszczeniach piwnic, na korytarzu trzeciego piętra przed wejściem na wieżę oraz na kondygnacjach wieży ratuszowej, a wieńczy ją taras widokowy.

Jej scenariusz poprowadzi zwiedzających przez wieki historii Kalisza i regionu, aż do czasów nam współczesnych, przez wyjątkowe wydarzenia, tajemnice miasta i jego zagadki, oraz umożliwi spotkanie z postaciami związanymi z jego dziejami i współczesnością.

Ekspozycja stanowi wzajemnie uzupełniające się połączenie tradycyjnych, statycznych elementów wystawienniczych, takich jak plansze z tekstem i fotografiami czy gabloty z nowoczesnym sprzętem audiowizualnym, który wykorzystuje technikami multimedialne do prezentacji animacji, filmu, prezentacji multimedialnych.

Zwiedzający rozpoczną wyprawę w przeszłość, od sal w piwnicy, gdzie sięgamy do źródeł historii kaliskiego centrum osadniczego. Następnie, na trzecim piętrze w korytarzu przed wejściem na wieżę, znajdą się w miejscu poświęconemu dziedzictwu historyczno-kulturowemu regionu - miast i gmin tworzących Aglomerację Kalisko-Ostrowską.
Tutaj osoby niepełnosprawne, które nie mogą wejść po schodach na wieżę, mają możliwość uczestniczenia w zwiedzaniu, oglądając i słuchając udostępnionych na monitorach treści multimedialnych. Natomiast za pośrednictwem zamontowanych na tarasie widokowym kamer, na monitorach podziwiać można panoramę naszego miasta.

Na poszczególnych kondygnacjach wieży, uczestnicy poznają wybrane i ważne dla miasta historyczne bloki tematyczne, dzięki czemu prześledzą rozwój Kalisza, jego klęski i odrodzenie oraz obecne życie miasta. Wejdą na poziom zegarowy z ratuszowym czasomierzem, a z tarasu widokowego spojrzą z góry na panoramę współczesnego Kalisza.

Z założenia, ratuszowa ekspozycja nie jest wystawą muzealną, nie ma tu muzealnych artefaktów. Skupia się na wywołaniu u oglądających wielu wrażeń i pozytywnych emocji, a jej celem jest pokazanie wyjątkowości Kalisza oraz przekonanie zwiedzających, że tak ten historyczny, jak i współczesny Kalisz, wart jest poznania.
Ma zachęcić do odkrywania tajemnic miasta i regionu, dać impuls i zainspirować do poszerzenia wiedzy o życiu miasta, do spaceru i obejrzenia jego zabytków oraz odwiedzenia miejsc i instytucji, o których jest mowa w historycznej narracji ekspozycji czy też tych, które widziało się z platformy widokowej wieży. Chcieliśmy, aby turyści i goście ulegli magicznemu urokowi Kalisza, a kaliszanie na nowo odkryli swoje miasto i docenili jego niezwykłość.
Ekspozycja jest nowym, atrakcyjnym obiektem edukacyjno-turystycznym na mapie Kalisza i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Mamy nadzieję, że spodoba się i zachwyci, tak turystów, jak i kaliszan.

Zapraszamy od soboty, 27 czerwca. Szczegóły znajdują się na plakacie.

oprac. Anna Woźniak