Kalisz czeka na rekompensatę

W ostatnich latach, z uwagi na zmianę sposobu finansowania samorządu, gminy i miasta przeżywają trudne pod względem budżetowym lata. Skutkuje to problemami z realizacją ustawowych zadań. Prezydent Krystian Kinastowski wystosował w tej sprawie list do Ministra Finansów.

Niełatwą sytuację mają zwłaszcza miasta na prawach powiatu, takie jak Kalisz. Potwierdza to raport Najwyższej Izby Kontroli z przeprowadzonej kontroli w zakresie prawidłowości zapewnienia jednostkom samorządu terytorialnego finansowania zadań publicznych.

W piśmie do Ministra Finansów prezydent Krystian Kinastowski podkreśla, że poprzedni rok był dla finansów Kalisza niełatwy. Relacja dochodów bieżących i wydatków bieżących była zachwiana, co wynikało z niedoszacowania środków przekazywanych przez władze centralne chociażby w formie subwencji na realizację zadań zleconych samorządowi. Remedium na ten stan to urealnienie rządowej pomocy finansowej dla samorządu.

Włodarz Kalisza zwrócił się do szefa resortu finansów z pytaniami kiedy samorządy otrzymają wsparcie na realizację bieżących zadań i w jakiej wysokości będzie ono wypłacone. Wiedza w tym zakresie pozwoli zaplanować realistyczny budżet przede wszystkim na wykonanie zadań związanych z pomocą społeczną czy edukacją. Subwencje centralne na te dwie gałęzie funkcjonowania miasta są najbardziej niedoszacowane. Samorząd musi więc do nich dopłacać, rezygnując z realizacji innych istotnych celów.

Tekst: Juliusz Kowalczyk, zdjęcie: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza