Kalisz dla Młodych – pierwsze mieszkania dla studentów i absolwentów kaliskich uczelni

Zakończyła się pierwsza edycja programu „Kalisz dla Młodych”, w ramach którego młodzi studenci i absolwenci uczelni mogą wnioskować o przydział mieszkań z zasobu Miasta. Dziś podpisano umowy najmu.

W pierwszej edycji programu do Urzędu Miasta za pośrednictwem uczelni wpłynęło 13 wniosków o przydział lokalu mieszkalnego.

Po ich rozpatrzeniu przez komisję przydział mieszkania otrzymali: jeden absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu oraz jeden absolwent i czworo studentów Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Dziś podpisali umowy najmu w obecności prezydenta Krystiana Kinastowskiego, wiceprezydenta Mateusza Podsadnego, radnego Artura Kijewskiego, a także przedstawicieli Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Kaliszu oraz Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta Kalisza.

– Dzisiaj podpisaliśmy sześć umów na najem lokali komunalnych z osobami, które zostały wyłonione w ramach aplikacji składanych w programie „Kalisz dla Młodych”. Wpisuje się to w nasze działania na rzecz rozwoju życia akademickiego, stwarzania dobrych warunków życia dla młodych ludzi. Dla nich to bardzo ważna sprawa – powiedział prezydent Krystian Kinastowski. – Dla osób młodych wynajęcie lub zakup mieszkania na wolnym rynku i skorzystanie z kredytu są często niemożliwe. Oczywiście sprawdzaliśmy, czy te osoby będą w stanie opłacić czynsz. Spełnili te wymagania i są studentami bądź absolwentami kaliskich uczelni. W wyniku programu pozyskaliśmy również nowych mieszkańców Kalisza, ponieważ dwie osoby przeprowadziły się do naszego miasta z innych miejscowości.

Jednym z pomysłodawców programu był Artur Kijewski, radny Rady Miasta Kalisza, przewodniczący Komisji Rozwoju, Mienia Miasta i Integracji Europejskiej.

– Możemy dziś sfinalizować pierwsze założenia projektu, którego inicjatorem był nasz klub. Podziwiam studentów i absolwentów, którzy wykazują takie samozaparcie, chcą tutaj realizować karierę zawodową, uczyć się, studiować. Życzę sobie, by w przyszłości było jak najwięcej tych lokali. Część z państwa będzie mieszkać na terenie śródmieścia, więc jest podmiotem tej najważniejszej rewitalizacji w naszym mieście, czyli społecznej. To właściwy kierunek – podkreślił radny Artur Kijewski.

Przygotowanie mieszkań w ramach pilotażowego programu nadzorował wiceprezydent Mateusz Podsadny.
– To kolejna bardzo dobra inicjatywa. To niezwykle budujące, kiedy idę z młodymi ludźmi, żeby pokazać im ich własne „M” i oni cieszą się, że będą mogli mieszkać w Kaliszu. Dodam, że wszystkie osoby otrzymały mieszkania zgodnie ze swoimi preferencjami – powiedział wiceprezydent Mateusz Podsadny.

Następne lokale z miejskiego zasobu są już typowane do kolejnej edycji programu. Nabór będzie prowadzony jeszcze w tym roku.

O znaczeniu programu mówiły obecne na spotkaniu z dziennikarzami studentki, które otrzymały przydział mieszkania.
– Program jest dużą szansą dla młodych ludzi, by się usamodzielnić, bo rynek mieszkaniowy nie jest zbyt przychylny – powiedziała pani Adrianna Kluszczyńska. – Swoją przyszłość wiążę z Kaliszem. Mieszkanie jest wyremontowane, dość duże i da się je ładnie urządzić. Myślę, że po wprowadzeniu się będzie to moje wymarzone mieszkanie.

– Mieszkanie widzieliśmy, jest bardzo ładne. Byliśmy w szoku, nie dowierzaliśmy, że nam się udało – podkreśla Sandra Tomczyk.

W tym roku Miasto Kalisz przygotowało sześć mieszkań w różnych lokalizacjach. W kolejnych latach będą przygotowywane następne lokale, w zależności od możliwości finansowych Miasta.

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Magdalena Bartnik, Iwona Cieślak - Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF