Komunikat Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Kaliszu

29 kwietnia 2021 roku podczas czynności związanych z przymusowym opróżnieniem Domku Parkowego z udziałem funkcjonariuszy Policji i Państwowej Straży Pożarnej odnaleziono ciało mężczyzny - byłego najemcy lokalu.

Na miejscu są przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, a także Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Kaliszu.

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu użytkowego przy ul. Niecałej 7 w Kaliszu nastąpiło z dniem 28.02.2017 r., przy zachowaniu trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Tym samym umowa została rozwiązana z dniem 31.05.2017 r. Wypowiedzenie umowy najmu związane było między innymi z ówczesnymi planami dotyczącymi rewitalizacji Parku Miejskiego, którego elementem jest tzw. Domek Parkowego. Zastrzeżenia budziła zabudowa wokół budynku, zarówno pod względem estetycznym, jak i budowlanym oraz powiększający się obszar ogródka piwnego, bez uprzedniego uzgodnienia tego faktu z właścicielem terenu i braku jakichkolwiek opłat za zajmowaną dodatkowo powierzchnię.

Po wypowiedzeniu umowy najmu użytkownik lokalu wielokrotnie spotykał się z przedstawicielami ówczesnych władz w sprawie ustalenia warunków dalszego korzystania z lokalu. Uzyskał zgodę na bezprzetargowy przydział lokalu na czas oznaczony – 3 lata, pod warunkiem uregulowania kwestii dobudowanego zaplecza, ustalenia nowej stawki czynszu na lokal oraz wykorzystywany teren przed lokalem, jednak nie podjął żadnych działań w celu realizacji warunków umożliwiających zawarcie nowej umowy najmu. W tej sytuacji zarządca wezwał użytkownika lokalu do jego dobrowolnego zdania. Wezwania okazały się bezskuteczne, wobec czego Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych, reprezentujący Miasto Kalisz, wystąpił w 2017 roku na drogę sądową z pozwem o wydanie lokalu.

19 października 2018 r. Sąd Rejonowy w Kaliszu wydał wyrok nakazujący użytkownikom, aby opuścili, opróżnili i wydali Miastu Kalisz lokal użytkowy położony w Kaliszu przy ul. Niecałej 7.
Od powyższego wyroku pozwani złożyli apelację, którą Sąd II instancji w Łodzi oddalił wyrokiem z dnia 23 grudnia 2020 r. W związku z powyższym Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Kaliszu niezwłocznie złożył do Sądu Rejonowego w Kaliszu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. W marcu 2021 r. uzyskano tytuł wykonawczy, co umożliwiło złożenie wniosku egzekucyjnego do Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Kaliszu.

Komornik Sądowy wezwał użytkowników lokalu do dobrowolnego wykonania obowiązku opróżnienia lokalu użytkowego do 22 kwietnia 2021 r., wskazując, że, w razie niewykonania obowiązku, 29 kwietnia 2021 r. nastąpi przymusowe opróżnienie lokalu.

Użytkownik nie zdał lokalu, nie nawiązał również kontaktu z Miejskim Zarządem Budynków Mieszkalnych w Kaliszu, wobec tego komornik przystąpił do wykonania wyroku sądu.

Do Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Kaliszu nie dotarły żadne sygnały, mogące świadczyć o nadchodzącej tragedii.

Dodała: Katarzyna Ciupek - Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Kalisza