Ku pamięci majora Waltera

Kaliszanie oraz przedstawiciele Gminy Radzymin oddali dziś hołd majorowi Walterowi, wybitnemu oficerowi Wojska Polskiego, dowódcy 29. Pułku Strzelców Kaniowskich stacjonującego w Garnizonie Kalisz, zmarłemu w wyniku ran poniesionych podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 roku.

Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Wojskowym na Majkowie.

- Bardzo cieszę się, że ponownie delegacja z Radzymina gości w Kaliszu. Major Stefan Walter, którego osoba łączy nasze miasta, był postacią wyjątkową. Dowodził kaliskim 29. Pułkiem Strzelców Kaniowskich. Szlak wojenny, który zaprowadził go aż nad Berezynę, zakończył się pod Radzyminem – bohatersko, ale niestety tragicznie - mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. - W całej tej historii mamy też pierwiastek romantyczny. Dzisiaj, w sposób symboliczny, narzeczona majora Waltera wraca do swojego ukochanego. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wspaniali mieszkańcy Radzymina, którzy kultywują pamięć o dowódcy 29. Pułku Strzelców Kaniowskich. Dziękuję za to. Wierzę, że pamięć ta będzie trwać, mimo że nie będzie już Gimnazjum im. mjra Stefana Waltera w Radzyminie.

W kaplicy majora Waltera, wiceprezydent Grzegorz Kulawinek oraz Krzysztof Dobrzyniecki, wiceburmistrz Radzymina i Agata Krasuska, przedstawicielka rodziny Walterów złożyli wspólnie urnę z ziemią z grobu na Powązkach, w którym spoczywają bliscy majora Waltera.

Następnie poszczególne delegacje złożyły w kaplicy wiązanki kwiatów i znicze pamięci.

W uroczystości uczestniczyli: Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza; Tadeusz Skarżyński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza; Krzysztof Dobrzyniecki, wiceburmistrz Radzymina; Wiesław Solarz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie; Agata Krasuska – przedstawicielka rodziny Walterów; reprezentanci Gimnazjum nr 1 im. mjr. Stefana Waltera w Radzyminie, delegacje z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, reprezentanci Fundacji Jan Paweł II – Nasz Papież, Centrum Usług Wspólnych w Radzyminie, Urzędu Miasta Kalisza, grup rekonstrukcyjnych, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, służb mundurowych, duchowieństwa.

Na zakończenie uroczystości przemówienie wygłosił Władysław Kolatorski, nauczyciel historii i prezes Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej.

Tekst i zdjęcia: Anna Błaszczyk