Ministerstwo i województwo na zabytki

Poznaliśmy wyniki naborów wniosków o udzielenie dotacji w 2019 roku na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, składanych do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. I mamy dobre wiadomości.

Wśród wnioskodawców z Kalisza, którzy aplikowali o środki ministerialne oraz samorządu województwa wielkopolskiego dofinansowanie przyznano:
Parafii Ordynariatu Polowego pw. św. św. Wojciecha i Stanisława na remont dachu nad nawą boczną i wieżyczką od strony południowej kościoła pojezuickiego:
‒ z budżetu ministerstwa w kwocie 130.000 zł,
‒ z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego w kwocie 40.000 zł;
Kaliskiej Katedrze św. Mikołaja na konserwację elewacji:
‒ z budżetu ministerstwa w kwocie 400.000 zł na elewację południową i północną naw bocznych;
‒ z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego w kwocie 20.000 zł na elewację zachodnią nawy bocznej północnej (część ceglana);
Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu Dom Zakonny w Kaliszu na kontynuację wymiany i odtworzenia zabytkowej stolarki okiennej wirydarza w poreformackim obiekcie klasztornym ‒ z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego w kwocie 15.000 zł;
Miastu Kalisz na prace konserwatorskie i zabezpieczające budynek Rogatki Wrocławskiej ‒ z budżetu ministerstwa w kwocie 100.000 zł.

Cieszy fakt, że kaliscy właściciele i zarządcy zabytków indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków, sprawujący opiekę nad nimi, podejmują skuteczne starania o pozyskanie środków finansowych z różnych źródeł, aby wykonać niezbędne prace konserwatorskie i remonty. Zdobyte środki – z MKiDN łącznie 630.000 zł, z Urzędu Marszałkowskiego ogółem 75.000 zł ‒ stanowią dla beneficjentów znaczące uzupełnienie środków własnych i dotacji przyznanych z budżetu Miasta Kalisza.

Opracowanie: Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystki, zdjęcie: Artur Bonusiak