Nabór wniosków o dotacje na zabytki

Prezydent Miasta Kalisza ogłasza nadbór wniosków o udzielenie dotacji z budżetu Kalisza na 2019 r. na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków, położonych lub znajdujących się na terenie miasta Kalisza.

Corocznie z budżetu Kalisza udzielane są dotacje celowe na dofinansowanie prac lub robót budowlanych przy zabytkach indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków, położonych lub znajdujących się na terenie miasta Kalisza, dostępnych publicznie, posiadających istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub kulturowe.

Nabór wniosków ogłaszany jest na podstawie uchwały Nr XLVII/641/2014 Rady Miejskiej Kalisza z dnia 22 maja 2014 roku w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych lub znajdujących się na terenie miasta Kalisza (Dz. U. Woj. Wlkp. z dnia 28 maja 2014 roku poz. 3323).

W bieżącym roku na ten cel wydatkowana została kwota 600.000,00 zł.

O udzielenie dotacji celowej z budżetu Kalisza mogą ubiegać się osoby fizyczne, jednostki organizacyjne posiadające tytuł prawny do zabytku, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, prowadzące prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych lub znajdujących się na terenie miasta Kalisza.

Dotacja może obejmować nakłady konieczne na realizację prac, określonych w art.77 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami tj. na:

1) sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich;
2) przeprowadzenie badań konserwatorskich lub architektonicznych;
3) wykonanie dokumentacji konserwatorskiej;
4) opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich;
5) wykonanie projektu budowlanego zgodnie z przepisami Prawa budowlanego;
6) sporządzenie projektu odtworzenia kompozycji wnętrz;
7) zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku;
8) stabilizację konstrukcyjną części składowych zabytku lub ich odtworzenie w niezbędnym dla zachowania tego zabytku;
9) odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki;
10) odtworzenie zniszczonej przynależności zabytku, jeżeli odtworzenie to nie przekracza 50% oryginalnej substancji tej przynależności;
11) odnowienie lub całkowite odtworzenie okien, w tym ościeżnic i okiennic, zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych;
12) modernizację instalacji elektrycznej w zabytkach drewnianych lub w zabytkach, które posiadają oryginalne, wykonane z drewna części składowe i przynależności;
13) wykonanie izolacji przeciwwilgociowej;
14) uzupełnianie narysów ziemnych dzieł architektury obronnej oraz zabytków archeologicznych nieruchomych o własnych formach krajobrazowych;
15) działania zmierzające do wyeksponowania istniejących, oryginalnych elementów zabytkowego układu parku lub ogrodu;
16) zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku wpisanym do rejestru, o których mowa w pkt 7–15;
17) zakup i montaż instalacji przeciwwłamaniowej oraz przeciwpożarowej i odgromowej.

Wnioski na 2019 rok wraz z wymaganymi załącznikami, należy składać na druku, którego wzór stanowi załącznik do uchwały Rady Miejskiej Kalisza Nr XLVII/641/2014 z dnia 22 maja 2014 roku w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych lub znajdujących się na terenie miasta Kalisza w terminie do dnia 15 grudnia 2018 roku osobiście w Sekretariacie Prezydenta Miasta Kalisza w ratuszu, I piętro, pokój 21 w godzinach pracy Urzędu, tj. pn.-pt. od 7.30 do 15.30 lub przesłać na adres: Prezydent Miasta Kalisza, Główny Rynek 20, 62-800 Kalisz. O dacie złożenia wniosku decyduje data wpływu do Urzędu Miasta Kalisza.

Wnioski o dotacje niekompletne, nieprawidłowo wypełnione lub złożone po terminie, a także przesłane faksem lub drogą elektroniczną nie będą rozpatrywane.

Ze szczegółowymi zasadami udzielania dotacji można się zapoznać w Poradniku Interesanta na stronie www.bip.kalisz.pl/poradnik/. Sprawy w powyższym zakresie prowadzi merytoryczny Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza ul. Kościuszki 1 a, III piętro, pokój 318, tel. 62 50 49 705.

tekst: Anna Woźniak fot. Iwona Cieślak